Eesti uudised

THORI NIMEL: muinasusku USA sõjaväelane sai habemekasvatamise loa (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 30. aprill 2018, 18:30
Foto: PantherMedia/Scanpix
Muistsed Skandinaavia jumalad on praegu kuum teema, kirjutab BroBible. Näiteks Thor filmis „Tasujad: Igaviku sõda“ või videomängus „God of War 4“. Isegi Ameerika sõdurid ei suuda vastu panna tungile vanu Norra jumalaid kummardada. Üks USA sõjaväelane on Muinas-Skandinaavia mütoloogiale nii pühendunud, et ta soovis luba habet kasvatada – hoolimata sellest, et habe käib reeglina armeereeglite vastu.

Mullu jaanuaris hakkas USA sõjavägi rohkem aktsepteerima habet kandvaid sõdureid – eeskätt armees teenida soovivate sikhide usuliste veendumuste pärast.

Skandinaavia paganlikus usus ei ole habeme kandmine nõutav, aga see on kaunis tüüpiline ja soovitav. Üks anonüümeks jäänud 795. sõjaväepolitsei pataljoni sõdur kummardab haamriga piksejumalat Thor ja ühesilmset jumalate pealikut Odinit ning sestap esitas ta ülemustele palve habeme kandmiseks. Kolonel Curtis Shroedero vastas järgnevalt: „Rahuldan teie taotluse, kuid vastavalt alljärgnevalt kirjeldatud standarditele ja piirangutele. Järgides teie paganlust, Norra paganausku, võite kanda habet koos sõjaväevormiga ja vastavalt heakskiidetud religioosse taotlusega sõduritele ette nähtud habemesugemisstandaritele.“

Habeme kandmist hakati sõjaväes keelustama Esimese maailmasõja ajal, kui kasutusele võeti keemilised relvad ja habe raskendas gaasimaski kandmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee