Krimi

FOTOD KOHTUST | Tüdruku vägistanud ja tapnud noormees läks 15 aastaks vangi (99)

Arvo Uustalu, Gerly Mägi, 30. aprill 2018 10:20
Foto: Kenno Soo
Mullu Viljandis neiu tapnud Tairo Poopuu ei tõstnud hetkekski pilku põrandalt ning vastas kohtunikule vaevu kuuldavalt, et on süüdistusest aru saanud.

Esmaspäeval tunnistas Tartu maakohus Tairo Poopuu (22) süüdi 17aastase neiu vägistamises ja mõrvas ning mõistis talle 15aastase vangistuse. Kohtuotsust kuuldes ei liigahtanud süüdimõistetu ilmetus näos ükski lihas.

Samal teemal

Vägistanud ka varem

Kohtuniku sõnul tegutses Poopuu kindla kavatsusega: kutsus neiu kohtuma ja vägistas ta. Mõrvasüüdistuses leidis tõendamist, et noormees pani tapmise toime eelmise kuriteo varjamiseks. Kohus ei nõustunud Poopuu väitega, et ta ei tahtnud neiut tappa. Ka kinnitas süüdistatav, et kägistamine leidis aset tütarlapse nõusolekul. Kägistamine kestis aga 4–6 minutit. Kohtu arvates pole usutav, et noormees ei märganud sel ajal muutusi ohvri käitumises, ja hindas Poopuu süü suureks, kuid karistuse mõistmisel arvestas kergendava asjaoluna, et ta on tapetud neiu emale menetluse ajal hüvitanud kahju enam kui 500 euro ulatuses. Samas pole ta oma tegu täielikult tunnistanud ja asus pärast kuriteo toimepanekut sündmuskohal kõrvaldama selle jälgi.

Poopuud on vägistamise pärast karistatud ka varem: ta oli kõigest 16aastane, kui Viru maakohus ta kaheks ja pooleks aastaks trellide taha saatis. 2014. aasta juunis taotles Poopuu ennetähtaegset vabastamist, ent kohus leidis, et taotlus pole põhjendatud. Viru vangla ei toetanud tema ennetähtaegset vabastamist, sest uue seksuaal- ja vägivallakuriteo toimepanemise tõenäosus viie aasta jooksul oli 41–62%. Kriminaalhooldusametnik nägi kinnipeetava puhul uue kuriteo riskiteguritena alkoholi tarvitamist ja käitumist. Poopuu jätkas napsitamist ka pärast vanglast vabanemist ning mõrvaöölgi põhjustas ta purjuspäi avarii. Ennetähtaegselt vabastamata jätmise ühe põhjusena toodi tookord välja ka see, et Poopuu ei teinud esimesest kriminaalkaristusest õigeid järeldusi ja et teda oli korduvalt karistatud veel väärteokorras.

Kõrvaldas tõendeid

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Marja-Liina Talimaa sõnul karistas kohus süüdistatavat küsitust leebema karistusega. Prokuratuur küsis süüdistatavale eluaegset vangistust. Ta lisas, et prokuratuur soovib enne kohtuotsuse vaidlustamise otsustamist tutvuda kohtu tervikotsusega. „Nii vägistamise kui mõrva eest mõistis kohus karistused alla sanktsiooni keskmise määra, kuigi suulistes põhjendustes tõi isegi välja, et vägistamise puhul tuvastati kaks raskendavat asjaolu,“ seletab Talimaa. Kohtuniku sõnul pöördus Poopuu mõrva järel sündmuskohale tagasi, et kõrvaldada sõrmejälgedega viinapudel ning välja lülitada ja ära visata tüdruku mobiiltelefon. Siirast kahetsusest on siinkohal raske rääkida. Ka kinnitanud Poopuu äsjatapetud neiu sõpradele, et ei tea, kus too viibib.

Kuigi Poopuud oli juba kahel korral kriminaalkorras karistatud, jättis ta ümberkaudsetele igati tavalise inimese mulje. Viljandi kutseõppekeskusest iseloomustati teda kui tagasihoidlikku, rõõmsameelset ja õpihimulist noormeest, kes sai kaasõpilastega hästi läbi. Poopuu advokaat ütles kohtuistungi järel ajakirjanikele, et noormees tunnistas end süüdi surma põhjustamises, kuid et ta ei tahtnud tüdrukut tappa.

Tapetud neiu emale tuleb Poopuul mittevaralise kahjuna hüvitada 10 000 eurot ja kannatanu õigusabikulude katteks riigile 2044 eurot. Kohtumenetluse pooled saavad otsuse vaidlustamise soovist teatada anda seitsme päeva jooksul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee