Tõnis Erilaid 29. aprill 2018 21:26
Eile sulgesid protestijad Armeeniat Iraaniga ühendava maantee ja enamiku pealinna Jerevani tänavaist, nõudes korrumpeerunud valitsuse liikmete viivitamatut erruminekut, enne kui riik saab 1. mail uue peaministri. Pärast seda, kui parlamendis enamust omav vabariiklaste partei teatas, et nad ei esita oma kandidaati, oli selge, et peaministriks saab protestiliikumist juhtiv Nikol Pašinjan.

„Minu mandaat tuleb rahvalt!“ teatas viimane, viidates sellele, parlamendis on tema liikumisel vaid üheksa esindajat.

Paariks päevaks vaibunud protestimeeleavaldused said uut hoogu eile hommikul, kui aktivistid sulgesid Jerevani tänavaid, kasutades selleks prügikastidest ja pargipinkidest ehitatud barrikaade, ning  tõkestades tee autodega. Tsiviilallumatus tipnes suurmiitinguga Vabariigi väljakul.

„See miiting on erakordselt tähtis, näitamaks meie ustavust. Meid ei suuda keegi murda!“ teatas Pašinjan, kes kavatseb peaministriks saades kuulutada viivitamatult välja erakorralised parlamendivalimised (korralised oleksid alles 2022. aastal) ja alustada Armeeniat laostava korruptsiooni väljajuurimisega. Tema majandusprogrammist, mille abiga ta loodab vaesuse ja tohutu sotsiaalse ebavõrdsuse all kannatava riigi uuesti jalule aidata, on vähe teada. Pašinjan on kinnitanud, et Venemaa, kes on siiani Armeenia tähtsaim liitlane, pole riigis toimuvate  muutuste vastu ega kavatse sellesse sekkuda.

Protestimeeleavaldused algasid pärast seda, kui 13. aprillil nimetati pärast kaht ametiaega presidendiametist loobuma pidanud Serž Sargsjan peaministriks. Tema volitusi oli presidendi arvelt suurendatud. Kümne päeva pärast loobus Sargsjan katseist meeleavaldusi maha suruda ja taandus peaministriametist, jättes endale vähemalt ripped sellest poolehoiust, mille ta saavutas Mägi-Karabahhia sõdades Aserbaidžaani vastu.