Maailm

NAISED TÕUSID ÕÕVASTAVA KOHTUOTSUSE VASTU: vägistajad pääsesid liiga kergelt! (14)

Tõnis Erilaid, 29. aprill 2018, 21:28
NAISED NÕUAVAD ÕIGLUST: Kümned tuhanded naised tulid Hispaanias tänavaile protestima Pamplona vägistajatele mõistetud leebe kohtuotsuse vastu.Foto: AFP/Scanpix
Kell Hispaanias Pamplona kohtumaja seinal näitas neljapäeval 13.15, kui kõlas käsk: „Püsti tõusta! Kohus tuleb!“ ja kohtunik Jose Fracesco Cobo alustas otsuse ettelugemist. Tal kulus selleks 21 minutit ja peaaegu kohe pärast seda  ilmusid sajad inimesed tänavatele protesti avaldama. Meeleavaldused paisusid üle Hispaania, laupäeval oli ainuüksi Pamplonas politsei hinnangul tänavail kuni 35 000 inimest. 

Kohus kuulas Pamplona härjajooksuga üle maailma kuulsaks saanud nädalapikkusel San Firmini festivalil 2016. aasta juulis ühel õhtul toimunud õõvastavast vahejuhtumist.

Viis Sevillast festivalile sõitnud noort meest, nende seas tsiviilkaardi ohvitser ja sõjaväelane, olid pakkunud varahommikul 18aastasele neiule, et juhatavad ta auto juurde. Nad väitsid, et peomöllus linnas pole varasel tunnil sugugi ohutu üksi liikuda. Mehed ja neiu polnud varem kohtunud.

Seitsme minuti pärast viisid nad noore naise kangi alla trepikotta, rõivastasid lahti ja vägistasid. Sellega end La Manadaks (jõuguks) nimetavad mehed ei piirdunud. Mitu neist filmis toimuvat mobiiltelefoniga ja vähemalt üks riputas videojuppe ka WhatsAppi oma sõpradele näha.

Vastu ei hakanud, hoidis silmad kinni

Süüaluste kaitsjate seletuse järgi oli 18aastane tüdruk meestega vabatahtlikult kaasa läinud ja osalenud meeleldi grupiseksis. „Ta ei hakanud vastu, hoidis vaid silmad kinni,“ kinnitasid advokaadid. Pealegi olnud ta algul ühega neist eraldi jalutanud ja teda koguni suudelnud.

Video räägib küll mõneti teist keelt, sest selgesti on kuulda neiu hüüdeid, mida võib nimetada valukarjeteks, kirjutab ajaleht El Pais. Vägistajad kondoome ei kasutanud. Prokurör nõudiski meeste karistamist vägistamise eest, mis oleks tähendanud neile 22 aastat trellide taga. „Šokis ohver püüdis silmi sulgedes end toimuvast välja lülitada ja tema ainus mõte oli – saaks see õudus kiiremini läbi!“ selgitas prokurör Elena Sarasate. „Kui ta oleks karjunud ja püüdnud viiele noorele täisjõus mehele vastu hakata – kas te tõesti usute, et nad oleksid tal minna lasknud?“ küsis ta kohtunikelt.

Kohus tegi siiski leebe otsuse, mis tõi inimesed tänavatele. Mehi ei tunnistatud vägistajateks, vaid ainult ahistajateks, mis tõi neile tunduvalt kergema karistuse – üheksa aastat vanglat ja kamba peale 50 000 eurot valuraha neiule, kes on nüüdseni psühhiaatrite hoole all.

Hispaania ülemkohtu varasem otsus on nimelt määratlenud, et vägistamise tunnuseks on füüsiline vägivald ohvri vastu. Pamplonas tõepoolest naist ei löödud ega isegi ähvardatud vägivallaga. Üks õigust mõistnud kolmest kohtunikust tahtis seetõttu mehed hoopis õigeks tunnistada ja ühte neist süüdistada varguses. Too oli võtnud naise mobiiltelefoni ja selle SIM-kaardi pärast minema visanud.

Jätnud naise kuriteopaika vedelema, kõndisid mehed südamerahuga minema. Ühel hiljem tehtud videol on näha, kuidas nad ilmselt ahistasid veel üht naist.

Ohvri avastasid kaks möödakäijat. Nemad kutsusid kohale politsei.

Naine haaras naispolitseinikul käisest ja hüüdis nuttes: „Jumala nimel, ärge jätke mind enam üksi!“

Naisi ei usuta enne, kui nad tapetakse

Kohtuotsus tõi tänavaile tuhanded vihased naised, kes nõudsid kohtuotsuse viivitamatut ümbervaatamist – nii ohvri esindajad kui ka prokurör ongi otsuse edasi kaevanud. Valitsus teatas, et kavatseb esitada seaduseelnõu, mis rangemalt määratleks vägistamise olemuse. 

„Nad ei usu meid seni, kuni meid maha lüüakse!“ hüüdsid meeleavaldajad, tuletades meelde teismelise madridlanna Diana Queri saatust. Tema hakkas ahistajale vastu ja mees lõi ta maha. Madridi linnapea Manuela Carmena kirjutas Twitters: „Kohtuotsus ei vasta naiste õiglustundele!“ ja temaga liitus Hispaania tuntumaid ärinaisi, Santanderi panga juht Ana Botin: „See otsus oli naiste julgeolekule suur samm tagasi.“ Ka El Pais küsib oma juhtkirjas: „Pamplonas juhtunu viib meid valusa küsimuseni: kui palju peab naine oma ründajaga võitlema, et ta tunnistataks vägistamise ohvriks ega peaks kartma, et ta tapetakse?“

Laupäevaks oli petitsioon, milles nõutakse otsuse teinud Pamplona kohtunike viivitamatut ametist vabastamist,  kogunud juba 1,2 miljonit allkirja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee