Viimane suitsuräim.Foto: Küllike Rooväli
Küllike Rooväli 29. aprill 2018 15:14
Teiste Eesti kalasadamate seas oli laupäeval avatud kalasadamate päev ka Harjumaal Leppneemes, kuhu olid juba hommikul sammud seadnud tuhanded inimesed, nii et juba lõunaks sai värske kala otsa.

"Hommikul kell pool kaheksa olid inimesed juba värske kala järel sabas," rääkis liikluskorraldaja, kes paigutas päeva jooksul parklasse ja teede äärde sadu sõidukeid. Kui mullu surus kevadtorm külastajate arvu väikeseks ja värsket kalagi nappis, sest öösel püüda ei saanud, tuli siiski üllatuslikult värskest puudu ka tänavu. Kella 12 paiku müüdi viimaseid kilusid, otsas olid värske räim ja suitsuräim. Viimastest haigutas kastipõhjas vaid üksik isend. Inimesi aga muudkui vooris ja tulijaid oli veel kella 14 paiku, kui üritus juba lõppema pidi.

"Ikkagi me ei osanud nii suure huviliste kogusega arvestada," sõnas korraldaja. Küll aga said külalised vabalt vaadata kalalaevu, natuke turnida ja katsetada muidki asju. Lisaks kalakokkadele ja värskelt praetud kalale tõmbasid inimesi enim viikingite muistsete rüüde ja relvade koopiad, mida tõi vaadata MTÜ Mõõgavõitlusselts. Samuti sai näha nahast valmistatud kauneid viikingiesemeid, ehteid ja käsitööd. Soovijad said selga proovida turviseid ja tolleagseid rõivaid, kiivrit ning proovida ka mõõka, mis valmistatud koopiana iidsetest.

Oma paadiga oli kohal Prangli merepäästeselts, Viimsi Rannarahva muuseumi buss koos vanade piltide, meenete ja laste võistlustega. Pisemate jaoks oli telgis sisse seatud värkstuba, kus sai nii tarkust kalade kohta kui ka puust laevu - kõige ehtsamaid kalatraalereid - ehitada. Puidust välja saetud lestakalad sai aga ära värvida ja neile lõbusad näod pähe joonistada. Kohati olid tegevusest rohkem haaratud lapsevanemad, kui nende võsukesed, kes jälgisid laevade valmimist ilmse rahuloluga.

Lõunaks selgus, et viimases hädas sobib eestlasele ka värske lõhe ja mitut masti suitsukala, mille järele tekkisid samuti pikad järjekorrad.

Kes ringi sebida ja viimaste kalade pärast võidelda ei viitsinud, sai siiski valmis kiluvõileiba, pirukaid ja kalasuppi maitsta ning kuuriseina toetusgrupi liikmena mõnusalt päikese käes Audru Jõelaevanduse Punti kuulata. Mõned julgemad said ka tantsuringid maha keerutatud.