Eesti uudised

Lisatud "Ringvaate" video!

Artur Talvik ei kandideeri Vabaerakonna juhiks: viimastel päevadel on nägelused räpakaks läinud (33)

Toimetas Annika Erg, 27. aprill 2018 18:42
Artur TalvikFoto: Teet Malsroos
"Ma olen siin mitu päeva sügavalt mõelnud sügavalt ja täna otsustasin, et ma ei kandideeri Vabaerakonna juhataja kohale," teatas Artur Talvik reedel saates "Ringvaade".

Talviku sõnul on mittekandideerimise põhjuseid palju, aga peamine on mure Vabaerakonna enda pärast.

Samal teemal

"Viimased päevad on näidanud, et see rabelemine või see nägelus kipub väga räpakaks minema, mis võib viia selleni, et me seisame Vabaerakonnaga 13. mail ehk pärast valimisi lõhkise küna ees. Üks mittekandideerimise põhjus on see, et Vabaerakond siiski alles jääks; et raputada Vabaerakonna inimesi ja tuletada neile meelde seda, miks me Eesti poliitikas üldse oleme," seletas Talvik.

Talviku meelest meenutavad võtted, mis on esimehevõitluses käiku läinud, kartellierakondlikke poliittehnoloogilisi võtteid.

"Kui Vabaerakond asub selliseid võtteid kasutama ja unustab ära, et nad on tulnud siia Eestit paremaks tegema ja Eesti inimeste elu paremaks tegema, siis see on Vabaerakonna hukatus. Tegelikult on see ka väga kõva pauk kogu Eesti poliitikale. Inimesed, kellel on olnud natukenegi usku, et poliitika tegemist on võimalik ja on toetanud Vabaerakonda üle 50 00 inimese, kes hääletasid meie poolt ja on läbi aastate meid tugevalt toetanud, kui nemad saavad aru, et Vabaerakond on ka üks järjekordne, lihtsalt partei..." sõnas Talvik.

Kartelliparteideks nimetab Talvik selliseid erakondi, kus poliitikud unustavad ära, mille pärast nad on poliitikasse tulnud. "Unustavad selle ära ja tulevad sinna pigem isikliku kasu pärast või sooja töökoha pärast, mitte sellepärast, et Eesti elu paremaks teha," rõhutas Talvik.

Talvik lubas, et vähemalt esialgu jääb ta Vabaerakonda: "Ma loodan, et minu käik raputab ja paneb inimestel mõistuse paika."

Vabaerakonnal on vaid kolm protsenti toetust, kuid Talvik ei nõustunud saatejuht Marko Reikopi arvamusega, et erakonnal on varsti lõpp.

"Mul on väga suur usk ja väga suur julgus teha asju teistmoodi. Kui Vabaerakond tervikuna saaks sellest aru, et me peame poliitikat tegema teistmoodi kui tavalised erakonnad, siis meil oleks suur tulevik," arvas Talvik.

Talvik usub, et Vabaerakond pääseb kindlasti mingil kujul riigikogu järgmisesse koosseisu.

Talvik ei vastanud saatejuhi küsimusele, kas ta toetab erakonna esimehe valimisel Andres Herkelit, vaid teatas, et jätab ilmselt seekord üldse hääletamata.

Reedeõhtuse seisuga on Vabaerakonna esimeheks kandideerima jäänud riigikogu liige ja erakonna esimene esimees Andres Herkel, infotehnoloog Tarmo Kaldma ja ettevõtja Olev Vaher.

Õhtuleht kirjutas 26. aprillil:

Erakonna sees on Talviku valitsemisaasta samamoodi tekitanud pingeid.

„Esialgu meeldis inimestele tema lai joon ja ründavalt mõjuv esinemisstiil. Seejärel tõi ta selle suhtlemisviisi ka koosolekutele ja seni viisakamalt arutlenud erakondlastele see ei meeldinud,“ kirjeldatakse Talviku käitumist.

"Ma olen otsekohese ütlemisega, kuid mitte kunagi kuri," pareerib Talvik sellised süüdistused. "Ma ütlen otse – nii nagu asjad olema peavad, nii nagu ma asjadest arvan. Seda on ju erakonnale ette heidetud, et Herkeli juhtimisel olid sõnumid hägused, neist ei saadud aru, aga nüüd inimesed on hakanud meist aru saama."

Selline suhtumine meeldib erakonna lihtliikmetele, kelle seas on Talviku otse-ütlemisperiood palju tervitatavam kui Herkeli „meil on konsensus, et tuleb saavutada konsensus"-periood. Ometi pole see toetus ühene – Talvikul on selja taga tülid nii noortekoguga kui ka erakonna ladvikus pole tema tegevusega kõik rahul.

"Ta teeb soolot," kirjeldatakse.

Loe pikemalt Õhtulehe artiklist "Kas vigane ja varakas pruut Vabaerakond liigub Isamaa rüppe?".

Samal teemal

11.04.2018
Talvik Vabaerakonna esimeheks kandideeriva Herkeli meeskonnast: nad jahivad vaid sooja kohta!
04.04.2018
ARTUR TALVIK: „Võin alati kaabut kergitada ja ära kõndida!“
02.04.2018
Jüri Saar teatas, et ei kandideeri Vabaerakonna esimeheks
26.03.2018
Mart Soidro | EKRE esiletõusust ja kõrgliigakohast