Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. aprill 2018 20:20
Kriitikud viskavad USA presidendi üle nalja, et too vaatab päevad läbi telekat ja karjub selle peale vihaselt. Naljahambad said aga uue kondi hambusse, kui president Trump hommikuses otsesaates pooletunnise vihase tiraadi maha pidas ning saatejuhtide ehmatuseks suisa terve päeva pikkuseks kõneks valmis oli. Trumpi kommentaare kasutasid prokurörid ka kohe tema enda vastu kohtusaalis ära.

Kui algul üritavad presidendi lemmiksaate „Fox & Friends“ - konservatiivse telekanali hommikuprogrammi - eetris Trumpiga kaasa rääkida, saab neile peagi selgeks, et riigipea ei ole nende arvamusest eriti huvitatud. Halvas tujus president valab pooletunnise kõne jooksul otse-eetris rahva ette välja kõik, mis talle hetkel ei meeldi.

Kõne jooksul mitmel korral häält tõstnud ja telefonitorusse karjunud president ehmatab saatejuhid päris korralikult ära. Nood istuvad suurema osa vaikides ning nende sekkumistest ei lase president end häirida. Käiku tulevad presidendi põhihitid: võltsuudised (fake news), nõiajaht ja valetajad-lekitajad.

Lõpuks saab „Fox & Friendsi“ saatejuht Brian Kilmeade aru, et kui nemad ise kõnet ei lõpeta, siis see otsa ei saagi. Ta üritab presidendile meelde tuletada, et kindlasti on USA riigipeal tähtsamatki teha, kui oma pahameelt hommikusaate telefonitorru paisata.

„Vaadake ainult korruptsiooni FBI kõrgeimatel astmetel,“ sõimab vihane president. „Täiesti piinlik! Ja siis meie justiitsministeerium, millest ma üritan eemale hoida, aga ühel hetkel enam mitte!“ „Okei,“ ütleb Kilmeade veidi hingetult - president on äsja süüdistanud USA õigussüsteemi alustalasid korruptsioonis. Kuid ta ei peatu.

„Sellist asja peab meie justiitsministeerium uurima, mitte mingit totakat kokkumängu Venemaaga! Pole mingit kokkumängu-“ „Heakene küll,“ üritab saatejuht Ainsley Earnhardt veel kord tulutult katastroofilist telefonikõne peatada. „-minu ja Venemaa vahel. Kõik teavad seda!“ lõpetab Trump ühe mõtte.

„Kõik,“ nõustub Kilmeade presidendiga. „Me võiks päev otsa rääkida, aga paistab, et -“ „Ikka!“ on president nõus sellega, mida peab siiraks ettepanekuks. „-teil on praegu miljon tähtsat asja käsil,“ lõpetab Kilmeade.

„Noh, oleksite ikkagi võinud...“ ei ole president rahul.

Telesaade „Fox & Friends“ on tegelikult väga Trumpi pooldav ning ka presidendi lemmiksaade Foto: AP/Scanpix

Üks tõsisemaid hetki pikas telefonikõnes oli Trumpi tiraad oma advokaadist Michael Cohenist. Väidetavalt oli Cohen see, kes maksis pornonäitleja Stormy Danielsile vaikimisraha, et naine hoiaks avalikkuse ees suu kinni võimalikust afäärist Trumpiga. Kui kõne alguses väitis Trump seda, mida on kogu aeg väitnud: temal ei ole Stormy Danielsi juhtumiga mingit pistmist ja Cohen maksis naisele temale teadmata põhjustel. Seejärel ütles Trump otse-eetris aga, et Cohen esindas teda Stormy Danielsi juhtumis. Põhimõtteliselt väljendades mitte ainult seotust Stormy Danielsiga, vaid ka seda, et vaikimisraha maksjaks võis ikkagi tema ise olla.

Trump kinnitas ka, et Cohen pole tema ainus advokaat, vaid tal on neid palju, „rohkem, kui te suudaksite uskuda“. Üldse polevat Cohen talle advokaadine eriti tähtis.

Tõenäoliselt on kõik need mitmed advokaadid üsna mures, sest tegelikult ei oleks Trump pidanud nii väitma. Nii Trumpi kui Coheni advokaadid üritavad hetkel kohtus elu eest kaitsta Trumpi ja Coheni vahelist kliendi-advokaadi suhet ja sellest lähtuvaid saladusi. Selleks on vajalik jätte mulje, justkui oleks nende ärisuhe äärmiselt oluline ja Cohen Trumpi tähtsaim, kui mitte ainus advokaat. Kui Trumpi enda tunnistuse järgi pole Cohen tema jaoks mingi tähtis advokaat, ei pea kohus nende kliendisaladust ka arvesse võtma ning võib FBI rahumeeli dokumentide kallale lasta.

Prokurörid kasutasid Trumpi kommentaare tema enda vastu vaid paar tundi hiljem New Yorgi kohtusaalis ka ära, vahendab New York Daily News. Tõenäoliselt jõuavad Coheni dokumendid erapooletu kolmanda osapoole kätte, kes selgitab välja, millised neist on antud kohtuasjas olulised (kui üldse).