Eesti uudised

Peatselt algava Siili stsenaarium: Eesti satub kriisiolukorda (25)

Marvel Riik, 27. aprill 2018 15:15
Õppus Siil 2015Foto: Ardi Hallismaa/Kaitsevägi
Õppuse Siil 2018 stsenaariumi järgi on Eesti peamiseks oponendiks riik Murinus, mis ei ole rahul NATO kohalolekuga ja otsib võimalusi oma mõjusfääri laiendamiseks Läänemere idakaldale. Olukord hakkab eskaleeruma, kui Murinuse oportunistist president Marin Kotumun on valmis alustama sõjategevust Eesti ja Läti vastu.

Järgmise nädala kolmapäeval algab taasiseseisvunud Eesti suurim sõjaline õppus Siil 2018, mis kestab poolteist nädalat. Õppuse tegevus toimub mitmes piirkonnas üle kogu Eesti, kuid peamised harjutused viiakse läbi Lõuna- ja Kagu-Eestis. Seekord lasub õppuse kandev roll Kaitseliidul.

„See ei ole õppus õppuse pärast. Selle õppuse põhiroll on ikkagi selles, et me suudaksime tagada igas olukorras Eesti rahvale turvalise keskkonna ja julgeoleku,“ kirjeldas Kaitseliidu ülem Meelis Kiili täna Siil 2018 pressiüritusel õppuse olemust, mis tänavusel aastal keskendub eelkõige Kaitseliidu tegevusele. „See on esmakordne, kus laiapindset riigikaitset praktikas läbi harjutame. Harjutame ka elanikkonna evakueerimist, kuhu kaasame kohalikud omavalitsused.“

Vasakult: kaitseväe peastaabi operatiivosakonna ülem kolonel Aron Kalmus, Kaitseliidu ülem kindral Meelis Kiili ning politsei- ja piirivalveameti poolne Siili üldjuht politseimajor Marti Magnus. Foto: Marvel Riik

Samal teemal

Lisaks Kaitseliidule, kaitseväele ning Eesti NATO partneritele võtab õppuselt osa ka politsei- ja piirivalveamet.

„Politsei- ja piirivalveamet (PPA) läheb 4. mail kriisiaegsele struktuurile ja oleme panustamas õppusel selliselt, et nädalavahetusel (4.–6. mai) toimuvad erinevad tegevused üle Eesti. Nende raames me harjutame koos Kaitseliiduga tugevdatud piiri valvamist, objektikaitset ja avaliku korra tagamist,“ rääkis politsei- ja piirivalveameti poolne Siili üldjuht politseimajor Marti Magnus, kelle sõnul harjutakse eraldi ka seda, kuidas Kaitseliit saab politsei tegevust toetada.

„Kaasatud on ka NATO liikmesriikide peakorterid ja osaliselt ka poliitiline juhtkond. Stsenaarium laieneb muuhulgas ka Eesti vabariigi presidendi kantseleile ja Ühendkuningriigi peaministrile, kus peetakse poliitilist kirjavahetust ja sõjalist planeerimist. Ka seda peab läbi harjutama,“ ütles kaitseväe peastaabi operatiivosakonna ülem kolonel Aron Kalmus, kelle sõnul on õppuse stsenaarium viimase aasta jooksul välja töötatud ja selle geograafia vastab reaalsusele. „Kõik see poliitiline taust, kuidas võimalikus kriisiolukorras käituda, seda vastu võtta, analüüse teostada – see protsess saab läbi mängitud kogu õppuse perioodi.“

Õppusel Siil 2018 on plaanitud osalema üle 13 000 ajateenija, reservväelase, kaitseväelase, kaitseliitlase, naiskodukaitsja ja liitlasvägede sõduri. 

Õppus on jagatud kolme etappi:

  • 4. maini kestva etapi jooksul saavutavad õppusel osalevad üksused lahinguvalmiduse.
  • 5.–7. maini harjutavad 1. ja 2. jalaväebrigaad koostööd Kaitseliidu lahingugruppide ja liitlastega. Samuti viiakse sel perioodil läbi miinipildujate ja tankitõrjesüsteemide lahinglaskmised.
  • Õppuse kolmas ehk õppelahingute etapp kestab 8.–12. mai, mil 2. jalaväebrigaad koos liitlaste üksustega harjutab koostegutsemist vastast mängiva 1. jalaväebrigaadi ning NATO lahingugrupi üksuste vastu. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee