Maailm

TIPPKOHTUMISE KAJA: Kim Jong-uni järelandlikkus ei vähenda sõjaohtu (8)

Allan Espenberg, 27. aprill 2018, 19:00
KÄEPIGISTUS: Kim Jong-uni (vasakul) ja Moon Jae-ini esimene käepigistus reedel kestis 22 sekundit. Foto: AP/Scanpix

Korea poolsaarel on juba aastakümneid igipõliste vaenlastena vastamisi Põhja-Korea ja Lõuna-Korea ning juba aastatid on kardetud, et nende vahel võib mingil ajal puhkeda koguni uus sõda. Isegi nüüd, kui on tunda  teistsuguseid tuuli ning Põhja-Korea president Kim Jong-un kohtus reedel oma Lõuna-Korea kolleegiga ning ees on tema kohtumine Donald Trumpiga, pole olukord sugugi pilvitu.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un muutus tunduvalt vaguramaks ja taltsamaks (vähemalt rahvusvahelise avalikkuse silmis) pärast Lõuna-Koreas Pyeongchangis peetud taliolümpiamänge. Kuigi Põhja-Koreast osales mängudel vaid kümmekond sportlast ja nad ei võitnud ühtki medalit (parim tulemus oli 13. koht), räägiti Põhja-Koreast mängude eel ja ajal ajakirjanduses rohkem kui nii mõnegi riigi tunnustatud sportlastest või medalivõitjatest.

Selleks oli ka põhjust, sest Põhja-Korea teatas alles pärast põhjalikke läbirääkimisi ja veidi enne mängude algust, et saadab siiski oma sportlased naaberriiki. Rahvusvaheline Olümpiakomitee andis selleks ka eriloa, sest paljud Põhja-Korea sportlased polnud  kvalifikatsioonivõistlustel osalenud. ROK tegi veel ühe järeleandmise ning lubas kahe Korea sportlastel marssida staadionile ühise võistkonnana. Isegi Lõuna-Korea naiste jäähokikoondisesse lubati võtta mõned Põhja-Korea mängijad. Sellist hinnaalandust ei saanud ükski teine riik. Oli aru saada, et Põhja-Koreale meeldis väga, kuidas rahvusvaheline üldsus jooksis, rabeles ja muretses, et  põhjakorealased ikkagi olümpiast osa võtaksid. Võib-olla seepärast otsustas president Kim Jong-un natuke vastu anda ja muutus näiliselt veidi sõbralikumaks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16. mai 2018, 20:57
Valge Maja loodab: ehk Põhja-Korea ikka tuleb kohtumisele
9. mai 2018, 08:36
Pompeo sõitis taas Põhja-Koreasse
3. mai 2018, 21:30
Donald Trump on Nobeli rahupreemia kandidaat
27. aprill 2018, 21:06
Eesti on ajakirjandusvabaduselt maailmas 12. kohal

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee