Eesti uudised

2050. aastaks kasvab Baltimaade energiavajadus enam kui 60 protsenti 

Toimetas Silja Ratt, 27. aprill 2018 12:11
Päikesepaneelidega majaFoto: Aldo Luud
Baltimaade energiamajanduse tulevikustsenaariumide aruande tulemused näitasid, et elektrivajadus kasvab aina enam. Majanduslikult kõige tõhusam viis kasvuhoonegaaside piiramiseks on rakendada meetmeid elektritootmises. Kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamine transpordi- ja ehitussektorites oleks uuringu järgi tunduvalt kulukam.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis eile tutvustatud uuring hindas muutuseid Baltimaade energiatootmises ja -kasutuses erinevate kliima- ja energiapoliitika eesmärkide korral 2050. aastani. Uuriti suundumusi elektri tootmises ja tarbimises, kaugküttes, hoonete, transpordi ja tööstuse energiavajaduses. Lisaks hinnati, kuidas need arengud mõjutavad kasvuhoonegaaside heitkoguseid energiamajanduses tulevikus.

Samal teemal

Elektrivajadus Baltimaades kasvab uuringu põhjal järgneva 15 aasta jooksul 17-27 protsenti ning 2050. aastaks prognoositakse elektrivajaduse kasvu üle 60 protsendi. Tarbimise kasv on tingitud elektriautode suuremast levikust, tööstuse arengust ning soojuspumpade ulatuslikumast kasutamisest.

„Elektrivajadus erinevates majandusharudes kasvab igal juhul. Kui me ei võta kasutusele taastuvaid energiaallikaid, siis alternatiiviks on elektriimport teistest regioonidest,“ ütles Leppiman.

Ulatuslikuma taastuvate energiaallikate rakendamise majandusmõju hindab uuring tagasihoidlikuks. Energiasüsteemi iga-aastased kulud suureneksid Eestis 2030. aastaks summa võrra, mis moodustab kuni 0,2% sisemajanduse koguproduktist.

Lahendus peitub taastuvenergias

Energeetika asekantsler Ando Leppimani sõnul on üks paljulubavamaid viise kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks suurem elektri ja biokütuste kasutamine transpordis. „Elektrit tuleks toota kasvuhoonegaase õhku mitte paiskavate tootmisviiside abil. See tähendab enamasti taastuvenergia allikate laialdasemat kasutuselevõttu,“ ütles ta.

„Nii Eestis kui ka Lätis ja Leedus saame taastuvenergia eesmärke saavutada kasutades kohalikke taastuvaid energiaallikaid. Taastuvenergia osakaalu tõstmiseks on majanduslikult kõige efektiivsemad viisid energiatõhususe meetmete rakendamine, tuuleenergia ja biomassi kasutamine, soojuspumpade rakendamine küttelahendustes ning päikeseenergia võimaluste rakendamine,“ kommenteeris Leppiman kasvuhoonegaaside vähendamise võimalusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee