Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 27. aprill 2018 11:58
26. aprillil pidanuksid avalikkuse ette jõudma viimased seni salastatud dokumendid president John F. Kennedy mõrva kohta. Nüüd aga selgub Washington Posti teatel, et Donald Trumpi otsuse kohaselt tuleb neid oodata veel vähemalt kolm aastat.

Ühendriikide 35. presidendi John F. Kennedy mõrvast täitub tänavu 22. novembril 55 aastat. Mullu oktoobris avaldas USA rahvusarhiiv 2891 dokumenti, millest muu hulgas selgub, et Kennedy mõrvar Lee Harvey Oswald kohtus kaks kuud enne veretööd Mehhiko pealinnas Méxicos KGB tippagendiga. Samuti käis Oswald  sealses Kuuba konsulaadis.

Paraku jäi endiselt vastuseta küsimus, kas Lee Harvey Oswald oli ikka üksildane püssimees, nagu väidetakse nõndanimetatud Warreni komisjon uurimistulemustes, või oli mõrva taga ikkagi laiem vandenõu.

USA 45. president Donald Trump oli lubanud, et avalikustamisele kuuluvad kõik seni saladuses hoitud John F. Kennedy mõrva uurimisega seotud dokumendid. Vastav otsus pärines juba 1992. aastast. Kokku on dokumente viie miljoni lehekülje jagu. Suurem osa sellest on avalikkuse ette jõudnud. 

Presidendil tuli paraku oma sõnu süüa, sest viimasel hetkel sekkusid Luure Keskagentuur (CIA) ja Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) ning palusid jätta paarsada dokumenti riigi julgeoleku huvides endiselt salastatuks. 

„Mul ei ole muud valikut kui need palved heaks kiita," kirjutas Trump tookord. "Vastasel juhul võiksin kaasa aidata pöördumatu kahju tekitamisele meie riiklikule julgeolekule."

Paberid jäävad igavesti salastatuks?!

Toona määras Trump CIA-le, FBI-le ja teistele agentuuridele saladokumentide avaldamise tähtajaks 26. aprilli 2018. Kuid eile teatas USA administratsioon, et mõned dokumendid jäävad riikliku julgeoleku huvides salastatuks kuni 2012. aasta oktoobrini. 

Trump ütles Valge Maja memos, et USA luurekogukond veenis teda dokumentide mõningaid osi salastama, kuna nende paljastamine võib kahju teha nii riiklikule julgeolekule, õiguskaitsele kui ka välissuhetele. "Vajadus jätkuva kaitse järele võib aja möödumisega aina nõrgeneda ..." andis ta lootust, et kolme aasta pärast on avalikkuse ees kõik dokumentide osad.

USA mainekamate ajakirjandusväljaannete hulka kuuluva Washington Posti endine ajakirjanik Jefferson Morley, kes peab veebikülge JFKFacts.org, väljendas Trumpi otsuse suhtes nördimust.

"Trump ütles, et kõik JFK dokumendid avalikustatakse, aga tegelikult on neid veel tuhandete kaupa saladuses. Kongressi selge siht oli avalikustada need mullu oktoobris, aga nüüd räägime juba aastast 2021," ütles Morley. Tema arvates on selge: CIA tahab kõnealuseid pabereid igaveseks saladuses hoida.

19 000 dokumenti tehti neljapäeval siiski avalikuks. Neis leidub endiselt salastatud osi, millest mõned pole Morley väitel põhjendatud. Näiteks kirjeldab ühes FBI dokumendis julgeolekuagent vestlust Oswaldi venna Roberti ja ema Marguerite'iga aprillis 1960. 1961. aastal koostatud dokumendis viidatakse neljale allikale, kelle salanimedeks on T-1, T-2, T-3 ja T-4, kuid nende tegelikud nimed on tumendatud ja seega loetamatud. "See on 57 aastat vana dokument. Ja nimesid hoitakse ikka veel salajas. Miks?" nõuab Morley, kes on kogu arhiivi avaldamise nimel 15 aastat CIA-ga föderaalkohtus võitlust pidanud.