Kohtujoonistus Foto: AP/Scanpix
Toimetas Piret Kütt, Greete Kõrvits 27. aprill 2018 12:14
Nädala alguses Torontos kaubikuga 10 inimest surnuks sõitnud Alek Minassian (25) kuulus internetikommuuni, mis on tuntud naistevaenuliku suhtumise poolest ning ülistab massimõrvareid kui „norminimeste“ tapjaid.  

Minutid enne kurieo sooritamist oli Minassian postitanud Facebooki kirjutise, milles ülistas Elliot Rodgerit - meest, kes tappis 2014. aastal Californias kuus inimest ning oli osalenud incelite liikumises, kirjutas Irish Times. Samas postituses kõneles Minassian incelite ülestõusust. Paljudele tundmatut sõna kasutab enda kirjeldamiseks internetis tegutsev misogüünide kommuun. Esialgu polnud korrakaitsjad kindlad, kas postituse taga oli ikka Minassian ise, kuid hiljem kinnitasid Facebooki esindajad, et postitus oli ehtne.

Mida see tähendab? 

Incelid on omaenda kirjelduse järgi tahtevastaselt tsölibaadis olevad mehed (incel on lühend sõnadest involuntary celibacy ehk tahtevastane tsölibaat), kes süüdistavad naisi nende seksuaalsete õiguste rikkumises. Redditis suhtleval kommuunil on ligi 40 000 liiget, kuigi pole selge, kui paljud neist jagavad rühmituse seisukohti ning kui paljud on end sinna registreerinud lihtsalt uudishimust.

Seksuaalselt frustreerunud (peamiselt noorte) meeste kommuun on olemuselt äärmiselt kinnine, isegi sektilaadne. Incelite tegevust jälgiv blogi We Hunted the Mammoth kirjeldab neid kui sügavalt õnnetuid ja depressiivseid inimesi, kellest paljud vajaksid tegelikult professionaalset abi või vähemalt mingeid suhtlemiskoolitusi.

Mis on ühe inceli maailmavaade?

Maailmas on naised, kelle käes on seksuaalne võim, mis tuleks neilt ära võtta (sh ka vägisi). On populaarsed mehed, kellega naised magavad, nõrgad beetaisased, kes naiste ümber tiirlevad ja nende kulul elavad ning lõpuks incelid - ühiskonnast välja tõugatud koledad ja sotsiaalsete oskusteta mehed, kes elavad eraklikku elu mitte enda vigade tõttu, vaid naiste kõrgete nõudmiste ja populaarsete meeste agressiivsuse tõttu. Neid kõiki tuleb incelite meelest incelite eemaletõukamise eest karistada.

Ning see, et incelid on koledad, on nende endi sõnum oma kogukonna liikmetele. Kui koolitulistaja Nikolas Cruz 14. veebruaril 17 inimest maha lasi, kuid tema fotod veel netis ei ringlenud, kirjutas üks incel: „PALUN OLE KOLE, PALUN OLE KOLE, ME VAJAME INCELITELE TÄHELEPANU!“

Minassiani kuritegu rõõmustas incelite kogukonda väga ning vallandas foorumis arutelu, milline oleks kõige parem viis naisi ja muid „norminimesi“ karistada. Mõned arutlejad nimelt arvasid, et surmast jääb väheks - surmast saavad lähedased üle. Vägistamine, happerünnakud ja muud räiged kuriteod on incelite silmis igati õigustatud.

Incelite sektis on nemad kogu maailma (eriti muidugi naiste) vastu. Ja Minassiani-sugused kurjategijad on incelite kangelased, kes ülejäänud maailma hirmul hoiavad.

Elliot Rodger Foto: AFP/Scanpix

Elliot Rodgerit on misogüünid nimetanud ülimaks džentelmeniks, kangelaseks ja pühakuks. Enne oma veretööd oli Rodger veebi laadinud video, milles tunnistas, et ta on 22 aastat vana, süütu, ega ole veel kordagi suudelnud ühegi tüdrukuga. „Tüdrukud annavad oma tähelepanu, seksi ja armastuse teistele meestele, kuid mitte kunagi mulle,“ ütles ta. Pärast veretöö toimepanekut tappis Rodger ka enda. Incelid viitavad igasugustele noorte meeste sooritatud kuritegudele kui ER-ile, Rodgeri initsiaalide järgi. Minassian, Nikolas Cruz jt kannavad nende kommuunis hüüdnime „hERo“.