Maailm

Endine CIA juht Mike Pompeo kinnitati USA välisministriks (1)

Toimetas Piret Kütt, 27. aprill 2018 09:15
Mike Pompeo salajasel riigivisiidil Põhja-KoreasseFoto: AP/Scanpix
USA senati teatel on välisministri kohale kinnitatud endine CIA direktor Mike Pompeo. 

BBC andmeil hääletas Pompeo poolt  57 senati liiget, vastu oli 42. Värske välisministri suuremateks kriitikuteks on demokraadi, kes heidavad talle ette moslemivastaseid ja homofoobseid vaateid. 

Pompeo eelkäija Rex Tillerson vabastati ametist läinud kuul. President Donald Trump andis oma otsusest teada Twitteri teel. Väidetavalt olnud Tillersoni vallandamise põhjuseks meeste omavahelised kehvad suhted. 

Samal teemal

BBC analüütik Barbara Plett leiab, et Mike Pompeo on tegudemees ja kavatseb välisministrina silma paista. Pletti hinnangul on Trumpile lojaalsust üles näidanud Pompeo totaalne vastand oma eelkäijale. 

Hiljuti tuli ka päevavalgele, et Pompeo tegi kevadpühade ajal salajase visiidi Põhja-Koreasse, kus ta kohtus Kim Jong-uniga. Selle põhjal eeldab Plett, et just Pompeo on võtnud juhtrolli Donald Trumpi ja Kim Jong-uni vahelise tippkohtumise ettevalmistamisel. 

Trumpi enda sõnul ei pidanud tema uus välisminister Põhja-Koreasse sõites sealse juhiga kohtuma, kuid asjaolud kujunesid nõnda, et mehed vestelnud omavahel ligi tunni. 

Mike Pompeo ja Kim Jong-un Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

09.05.2018
Põhja-Korea vabastas kolm ameeriklast
09.05.2018
Pompeo sõitis taas Põhja-Koreasse
23.04.2018
Põhja-Korea katkestas tuumakatsetused, Lõuna-Korea keeras piiriraadio kinni
19.04.2018
Trump: „Kui kohtumine Kimiga ei ole edukas, siis lahkun ma viisakalt.“