Juhtkiri

Juhtkiri | Vabaerakond läheb IRLi tagasi? (5)

Ohtuleht.ee, 26. aprill 2018, 18:30
Kas erakonnajuhi valikul on ainukandidaat hea või halb valik – nagu see oli Reformierakonnas ja EKREs –, on maailmavaate küsimus. Nõukaajast tulnutena tähendas ainuke üles seatud kandidaat valijatele valikuvabaduse puudumist, tänapäeval räägitaks sel puhul aga tagatubades enne ametlikku juhihääletust tehtud otsustest.

Seevastu Vabaerakonnas käiv võitlus juhikoha pärast on partei nimele vastavalt ehk liigagi vaba, et mitte öelda musta pesu avalik pesemine. Iseenesest pole Artur Talviku ja Andres Herkeli tiiva võitluses midagi uut, sest Vabaerakond isegi sündis konflikti tulemusel, kui rahulolematud IRList lahku lõid. Toona oli tüliõunaks aatelise IRLi kaaperdamine respublikaanidest politikaanide poolt.

Samal teemal

Praeguseks on IRL tegemas lõpparvet Res Publica ajaga, vähemalt roogib tolle oma nimest välja. Kas Isamaaks hakkamine on kõigest kosmeetiline samm või järgnevad ka sisulised muutused, peab selguma üsna pea, sest segase sõnumiga ei saa valimistele vastu minna. Nii Vabaerakonna kui IRLi nutune seis kajastub ka nende valimiskünnisega flirtivas reitingus. Nii küsitlustulemusi kui ka IRLi muutusi arvestades võiks jumet olla hoopis erakonnamaastiku paremtiiva koondumise ideel. Kuigi EKRE meelest võib järgmise riigikogu koosseis piirduda vaid kolme erakonnaga, kaotaks Eesti poliitika palju nii Vabaerakonna kui ka IRLi, aga ka sotside künnise alla jäämisel. Samas pole ka liigne killustumine hea, sest paljude osalistega koalitsioonid oleksid nõrgad ja ebapüsivad ning ideid oleks raske ellu viia – nii nagu on praeguses võimuliidus teravad lahkarvamused teise pensionisamba ja maakondliku bussiliikluse teemal.

Vabaerakonna nõrk külg on olnud nende kogenematus ja ilmne soovimatus võtta valitsusvastutust. Mart Helme üleskutse anda Vabaerakonna ja IRLi seniste toetajate hääled hoopis EKRE-le ei tulnud ju tühjalt kohalt. Kui niigi kehvas seisus Vabaerakond sisustab valimiseelse aja kurnava sisevõitlusega, leiab valija kindlama koha, kuhu oma hääl usaldada. Veel segasemaks läheb olukord, kui algab parteijooks. Kui valimiskünnisega maadlevad erakonnad selge sõnumiga välja tulla ei suuda, eelistab valija konkreetsete ja lihtsate lubadustega erakondi. Sel juhul ei pruugi kuus erakonda enam Toompeale mahtuda.         

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee