Eesti uudised

Valitsus paneb Patarei kindluse oksjonile: renoveerimine läheb uuele omanikule maksma kuni 80 miljonit eurot (29)

Ohtuleht.ee, 26. aprill 2018 17:47
Jaak Aab Patarei vanglas Foto: HEIKO KRUUSI
Valitsus arutas tänasel kabinetinõupidamisel Patarei merekindluse tulevikku ning otsustas hoonekompleksi panna avalikule enampakkumisele, et see koostöös erasektoriga korda teha.

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul kaaluti põhjalikult erinevaid ettepanekuid ja rahastamisvõimalusi, teatas rahandusministeerium.

Samal teemal

„Eesmärk on koostöös erasektoriga teha Patarei merekindlus korda ja leida sellele mitmekülgsed kasutusvõimalused, mis arvestavad ka avaliku huviga,“ ütles Aab. „Kogu kompleksi renoveerimine läheb uuele omanikule hinnanguliselt maksma suurusjärgus 70-80 miljonit eurot.“

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) on välja töötanud Patarei kinnistute müügitingimused, millega tagatakse avaliku huvi kaitse hoonekompleksi erastamisel ja arendamisel. Kehtestatud detailplaneeringu kohaselt on kinnistutele kavandatavatel hoonetel elu-, ühiskondlik ja ärifunktsioon, tagades piirkonnale ööpäevaringse kasutuse.

„Edasiste arendustegevuste käigus selgub täpsemalt, millised funktsioonid tulevikus Patareil saavad olema. Olgu selleks muuseum, hotell või restoran – kõik need toetavad piirkonna tärkamist elule. Üsna kindlalt võib öelda, et olukord on muutumas paremaks. Ala hakkab tulevikus olema külastajatele avatud, välja ehitatakse teedevõrk ja rannapromenaad. Meie üheks põhimõtteliseks tingimuseks on, et piirdeaedu ei ehitata. Teeme piirkonna korda ja avame selle linnarahvale,“ lisas Aab.

Ministri sõnul on Patarei hoonekompleksi vastu huvi tundnud ka mitmed muuseumid. 

„Patarei hoonekompleks on Eesti üks võimsamaid ehitis- ja ajaloomälestisi, millele teemakohase rakenduse leidmist on arutatud juba ligi 20 aastat. Oma ettepanekud on esitanud ka erinevad muuseumid. Valitsus otsustas, et ühte tiiba tuleb kommunismikuritegude muuseum ning kohustas justiitsministeeriumi sõlmima RKASiga üürilepingu. Huvi on tundnud näiteks ka Eesti Sõjamuuseum ja mitmed teised. Ega lõplikult ei ole ükski idee laualt maas. Läbirääkimisi tuleb jätkata ja tulevikus võiks Patareis kindlasti pinda leida ka teistele muuseumidele,“ ütles minister.

Merekindluse kompleksi uuel omanikul tuleb see kuue aasta jooksul renoveerida ning rajada mereäärne promenaad.

Samal teemal

11.04.2018
TV3 VIDEO | Selgus Patarei vangla muuseumi ideekonkursi võitja
06.02.2018
Kultuurikomisjon: Patarei merekindlus tuleb renoveerida ja hoone peab tulevikus olema rahvale ligipääsetav
22.01.2018
Riigikogu: Patarei kindluse päästmiseks oleks vaja abi erasektorist