Lugejakiri

Valgamaa rasedad: me ei taha autos sünnitada! (77)

Tiina Tuhkanen-Kostrova, Valga kogukonna kaitsja ja esindaja, 26. aprill 2018, 15:39
Pilt on illustratiivneFoto: Aldo Luud
Valgamaa naised ja perekonnad, kes on praegu beebiootel, on antud otsusest, sulgeda järsult ja lühikese etteteatamise ajaga Valga haigla sünnitusosakond, väga häiritud ja traumeeritud. Stress pole raseduse ajal hea emale ega beebile.

See, kuidas naine end raseduse ajal tunneb ja mida peab läbi elama, mõjutab otseselt nii lapse kui ka naise tervist. Mõjutab raseduse ja sünnituse kulgu.

Samal teemal

Teenuse edaspidine toimumine on meie jaoks ebaselge, palju küsimusi on endiselt õhus, mis pole vastuseid saanud. Tervishoiuteenuse muutusest pole inimestega varasemalt läbi räägitud. Keegi pole inimeste käest küsinudki, kas üldse tahame muutust. Inimesi ei ole varasemalt protsessi kaasatud, pole õigeaegselt teavitatud, pole tehtud selgitustööd ja pole olnud üleminekuaega.

Selgete, konkreetsete ja detailsete plaanide tutvustust ei ole meile antud. Siiani ei ole suudetud ka veenvalt ära põhjendada, miks osakond üldse sulgetakse. Valgamaa inimesed on teenusega rahul ja pretensioone pole.

Tartu linn, haigla ja sealne osakond on meie jaoks võõrad kohad. Ainuüksi see tekitab juba paanikat, et me ei tea, kas jõuame õigeks ajaks haiglasse kohale või peame sünnitama maanteel metsavahel. Kui naine on sunnitud oma esimese lapse autos ilmale tooma, siis on väga tõenäoline, et peale sellist kogemust, ei soovi ta hiljem rohkem lapsi saada.

Üksi naine ei tohiks olla pandud sundolukorda, et ta peab võib-olla autos sünnitama. Tartusse on Valga inimese jaoks ligi 90 km, neile kes tulevad maakonnast isegi kaugemal. See on liiga kaugel. Milleks kõiki sõidutada, kui teenust saab pakkuda ka kohapeal? Kui olukord nõuab kiiret abi ja sekkumist, siis meie abi jääb liiga kaugele. Kes vastutab kui midagi juhtub? Me keeldume riskimast enda ja beebi elu ja tervisega!

Olukord, mis on tekkinud sünnitusosakonna sulgemise tõttu, teeb meid kõiki väga murelikuks. Oleme arvestanud, et sünnitame oma lapsed Valga haiglas, see on õigustatud ootus. Soovime veeta oma elu kõige erilisema hetke siin, perekonna lähedal, Valga haigla sünnitusosakonnas. Meie jaoks on äärmiselt oluline sünnitada oma ämmaemandate ja arstide armastava hoole all.

Igal naisel ja perekonnal peab jääma õigus valida, kus nende jaoks on parem ja turvalisem sünnitada, riik peab tagama võimaluse sünnitada maakonna haigla sünnitusosakonnas. Teised pereliikmed, mees ja lapsed soovivad ka värset ema ja beebit haiglas külastamas käia, osad abikaasad soovivad sünnitusel naise kõrval olla, aga nii suure vahemaa tõttu on see võimatu. Osakonna sulgemine lõikab meie jaoks läbi kõik võimalused heaks perekeskseks teenuse saamiseks.

Palume Valga haigla sünnitusosakonna töö jätkamist pikendada tähtajatult. Kanname ja toome ilmale uut elu, seda peaks väärtustama ja hindama! Tuleb tagada kõik võimalused, et naisel ja lapsel oleks nii vaimselt, emotsionaalselt,

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee