Taavi Rõias.Foto: Stanislav Moshkov
Ohtuleht.ee 16. oktoober 2020 10:03
Joala klubi viitab Reformierakonna Tallinna seltskonnale, kellest 2000ndate alguses eeldati erakonna tulevasi juhtfiguure. Klubi liikmed on aastate jooksul saanud tunda tuult ja vilet, kuid pole ootusi täitnud. Taavi Rõivas kui üks mitmest klubiliikmest, kes on suurele poliitikale selja keeranud. Mida teevad teised liikmed?

Klubi nimi on tingitud 2001. aastast, kui Tallinna noored oravakesed osalesid Jurmalas seminaril. Kuulates Jaak Joala muusikat ja napsutades Belõi Aisti brändiga, moodustasid noored poliitikud Keit Pentus-Rosimannus, Rain Rosimannus, Taavi Rõivas, Arto Aas ja Remo Holsmer mitteformaalse klubi, millele on hilisemas ajas nimetatud ka Reformierakonna tagatoaks.

Taavi Rõivas ja Kristen Michal. Foto: Martin Ahven

Asutajaliikmete kõrval on seltskonnaga läbi käinud Triinu Rajasalu ning sellega on seostatud ka teisi nimekaid oravaid nagu Kristen Michal ja Hanno Pevkur.

Rain Rosimannus on peetud Reformierakonna tagatoa kõige suuremaks mänguriks, kuid praegusel ajal on teda vähe näha meediapildis. Oma pitseri on Rosimannusele peale vajutanud erinevad ärisekeldused, neist kõige rohkem Autorollo vaidlus. Rosimannus on sisenenud ettevõtlusse ja hetkel tegeleb hooldekodude arendamisega.

Rosimannuse abikaasa Keit Pentus-Rosimannus on Autorollo vaidlusega samuti oma nime määrinud, kuid omab erakonnas arvestatavat positsiooni tänu oma riigikogu kohale.

Taavi Rõivase suurem tähelend algas peaministriks nimetamisega 2014. aastal. Kuigi Rõivas võib uhkustada, et tal on olemas Saksamaa valitsusjuhi Angela Merkeli telefoninumber, pole tal erakonnas erilist mõjujõudu ja (viimaste uudiste valguses ka) tahet.

Nii konkurendid kui ka erakonna sees on Rõivasele ette heidetud liigset suurutsemist ja edevust. Kuigi 2015. aastal võitis Reformierakond Rõivase juhtimisel riigikogu valimised ja moodustas ka valitsuse, lagunes see 2016. aastal, sillutades teed Jüri Ratase valitsemisele. Poliitfolklooris tähistab Rõivas Reformierakonna allakäiku.

Diplomaat Triinu Rajasalu on Eesti tolmu jalge alt pühkinud ning tegutseb Eesti peakonsulina Austraalias Sydneys.

2018. aasta aprillis teatas toonane riigikogulane Remo Holsmer, et jätab töö Toompeal ning asub Cramo Estonia AS-i juhatuse liikme ja arendusdirektorina. Holsmer astus erakonda 2000. aastal ning oli aastate jooksul Tallinna abilinnapea, Kristiine linnaosavanem ja ka peaminister Andrus Ansipi nõunik. Alates aasta alguses on Holsmer Cramo Estonia tegevjuht.

Remo Holsmer Foto: Tiina Kõrtsini

Michal ja Pevkur kandideerisid 2017. aastal kahekesi erakonna juhiks, kuid keerasid seejärel tülli. Mõlemad on erakonnas ja valijate seas populaarsed, kuid omavaheline maadejagamine tõi erakonda juhtima Kaja Kallase.

Arto Aas kulges aastaid stabiilselt erakonna juhtliikmete seas. Ta on populaarne kuju, eriti erakonnaliikmete seas. Valimistel on ta olnud keskmiselt edukas, kuid erakonna sees hinnati nii kõrgelt, et ta saadeti 2019. aastal läbirääkimistele teiste parteidega, kui oli selgunud, et Reformierakond on riigikogu valimised võitnud. Vaid loetud kuud pärast valimisvõitu teatas Aas, et keerab poliitikale selja ja hakkab toimetama Tööandjate Keskliidu juhina.