Eesti uudised

GALERII | Tartu ülikooli rektoriks valiti neurokirurg Toomas Asser (31)

Ohtuleht.ee, 26. aprill 2018 13:41
Rektori valimineFoto: Aldo Luud
Professor Toomas Asseri saamine Tartu Ülikooli rektoriks selgus teises valimisvoorus, sest esimeses voorus ei õnnestunud kummalgi kandidaadil vajalikku 132 poolhäält koguda.

Teises voorus kandideeris Asser üksi. Välja jagati 214 hääletussedelit. Valimiskastis oli 212 sedelit. 187 valimiskogu liiget hääletas Asseri poolt. Asser ütles enda tänukõnes, et rektoriks valimine tuli talle mõnevõrra üllatusena, kuid samas sisendas ka julgust.

Samal teemal

Toomas Asser sai esimeses voorus 120 häält ja Margit Sutrop 95 häält. Rektori valimiste reglement sätestab, et kui esimeses hääletusvoorus rektor ei selgu, siis tuleb järgmine hääletusvoor, kus osaleb rohkem poolthääli saanud kandidaat. Kui ka siis ei kogu kandidaat 132 poolthäält, jääb rektor valimata. Sellisel juhul jätkab ülikooli juhtimist kohusetäitja professor Tõnu Lehtsaar, kelle kohusetäitja volitused kehtivad aasta lõpuni.

Kandidaatide kõnede aplausi järgi võis eelise anda Sutropile, pärast tema kõne plaksutati kõvemini ja kauem. Teise vooru toimumine sai selgeks juba valimiskoosoleku alguses, sest keskpäevaks oli 263 valimiskogu liikmest kohal vaid 198, pool tundi hiljem jagati välja 218 hääletussedelit. Rektori valimiseks peab aga üks kandidaat koguma vähemalt 132 poolthäält ja kõik ennustused nimetasid seekordseid valimisi väga tasavägiseks.

Oma kõnes valimiskogule ütles rektorikandidaat praktilise filosoofia professor Margit Sutrop: „Vana-Kreeka filosoof Platon võrdles riigi juhtimist laeva juhtimisega, ka ülikooli võib võrrelda laevaga. Platoni arvates pidi riiki juhtima filosoof.“

Suure osa kõnest pühendas Sutrop valitsuse kritiseerimisele, sest tema hinnangul ei ole kõrghariduse ja teaduse rahastamine piisav ning see seab ohtu ka rahvusülikooli püsimajäämise. Oma peamiseks ülesandeks nimetas ta valitsuse veenmist selles, miks on vaja korralikult rahastada teaduse ja kõrghariduse lipulaeva ehk Tartu Ülikooli.

Sutropi vastaskandidaat neurokirurgia professor Toomas Asser keskendus oma kõnes ülikooliperele: „Mul on olnud rõõmustavalt palju vestlusi üliõpilaste, õppejõudude, ülikooli töötajatega – rektorina jääb minu uks teie jaoks alati avatuks.“

Kolleegide arvates on Asser liiga rahulik ja sõbralik, ta ei ütle teravusi ja heiska loosungeid. Sedasama rahulikkust nimetas Asser oma tugevaks küljeks, mis on aidanud tal lahendada keerulisi olukordi.

Rektori valib 263-liikmeline valimiskogu, kuhu kuuluvad Tartu Ülikooli nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning need professorid ja juhtivteadurid, kelle töökoormus ülikoolis on vähemalt 20 tundi nädalas.

Praktilise filosoofia professor Margit Sutrop on ülikooli eetikakeskuse juhataja, humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, rektoraadi liige ning Academia Europaea liige. Neurokirurgia professor Toomas Asser on Tartu Ülikooli närvikliiniku juhataja, ülikooli nõukogu liige ja Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Täna valitava rektori ametiaeg algab 1. augustil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee