Eesti uudised

Peata Leninist Pärnu jõuluvalgus 

ÕL , 24. detsember 1999 00:00
Pärnu Uue Kunsti Muuseumi ees seisab peata Lenini ausammas, mille seest heidab pro?ektor valguskiiri.

Peata Lenini tõi Tallinnast Pärnusse Mark Soosaar. Tema meelest on kommunismiajastu sümbol õige asi juhatamaks pärnakaid ühest sajandist teise.

Kuigi ka Pärnus oli omal ajal paar suurt Lenini monumenti, on need pärast kolikambritesse viimist salapärasel moel kadunud. Soosaarel õnnestus Lenin laenata Tallinna kesklinna valitsuselt.

Nüüd Pärnut ehtiv peata Lenin kaunistas varem EKP keskkomitee majaesist Tallinnas ja interrindlased tõid sinna tuhandeid lilli ning pidasid omi meeleavaldusi, kui vastasseis eestimeelsete liikumistega haripunktis oli.

Seetõttu saigi varem tähelepandamatult käega ebamäärases suunas viibanud Vladimir Iljit?ist teatud ajastu sümbol. Muidu oli ju kuju tüüpvariant kogu endist N. Liitu kaunistanud samalaadsetest skulptuuridest.

Kuid ka Tallinna Lenin ei ole enam täiuslik - pikk lebamine ajaloo kolikambris on ta pea ja käeta jätnud.

"Oli see Lenin kes ta oli, aga vähemalt pärast surma võiks inimese ikka rahule jätta, mitte tema kujuga komejanti teha. Ei tea kas tänastele asjapulkadele endale meeldiks kui neid aastakümnete pärast kuhugi peata rippuma topitakse," oli moodsa kunsti peale pahane Pärnus elav eestivenelane Nikolai.

"Pull värk. Soosaarel ikka nupp nokib igasuguste ajuvabaduste väljamõtlemisel," arvasid gümnasistid Kadri ja Tõnis.

Samal teemal

25.10.2016
Ukrainas võeti maha viimane Lenin

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee