Maailm

Iraan ei taha tuumakokkuleppe muutmisest midagi kuulda 

Toimetas Greete Kõrvits, 25. aprill 2018 21:27
Iraani president Hassan RouhaniFoto: AFP/Scanpix
Iraani president Hassan Rouhani on maruvihane USA ja Prantsusmaa presidentide sepitsuste peale. Trump aga leiab, et seitsme riigi vahel sõlmitud kokkulepe on katastroofiliselt halb ning vajab muutmist. Selles on tal abiks president Macron.

2015. aastal mitme lääneriigi ja Iraani vahel loodud tuumakokkuleppe kohaselt kärbib Iraan oluliselt oma tuumaprogrammi ning avab selle rahvusvahelistele vaatlejatele. Muu hulgas peab Iraan 15 aasta jooksul vähendama oma uraanivarusid 98 protsendi võrra. Vastutasuks leevendasid teised riigid omakorda Iraanile kehtestatud sanktsioone. Ehkki teadaolevalt pole Iraan omapoolset kokkulepet rikkunud, ei meeldi eelkäija Barack Obama sõlmitud leping USA praegusele presidendile Donald Trumpile sugugi.

Samal teemal

Tuumakokkuleppe tühistamine või muutmine on Trumpi lubaduseks (või ähvarduseks, sõltub, kust vaadata) olnud juba presidendikampaania aegadest peale. Kohtumisel Prantsuse president Emmanuel Macroniga teatasid riigipead teisipäeval, et töötavad koos uue kokkuleppe kallal, vahendab BBC.

Kuid Iraani president Hassan Rouhani rõhutab, et seitsmest osapoolest (USA, Iraan, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina ja Venemaa) kaks ei saa niisama oma suva järgi hakata kehtivaid kokkuleppeid muutma.

Rouhani ei jäta solvamata ka Trumpi oskusi ning endist ametit ärimehena, öeldes, et üks „kaupleja“ ei ole rahvusvaheliste lepingute osas küll piisavalt kvalifitseeritud. „Teil [Trumpil] pole mingisugust poliitilist tausta. Teil pole mingit õigusteaduste tausta. Teil pole mingit rahvusvaheliste lepingute tausta,“ ütles Rouhani oma pöördumises.

Võimalik, et president Macron suutis Trumpi Iraani tuumakokkuleppe osas vähemalt nii palju lepitada, et USA ametivend seda päris tühistada enam ei soovi. Macroni võimalik tasakaalustav mõju selgub ilmselt lähitulevikus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee