Maailm

MÕJUAGENDID EUROPARLAMENDIS? Urmas Paet: umbes 100 saadikut ei hääleta iial Venemaa vastu (35)

Greete Kõrvits, 25. aprill 2018 20:09
Urmas PaetFoto: Tairo Lutter
Teisipäeval toimunud arutelu Euroopa Parlamendi petitsioonide komisjonis läks eri maailmavaadete esindajate vahel tuliseks ning Eestigi saadikud on omavahel teravas vastuseisus. Urmas Paet leiab, et mõned Euroopa poliitikud üritasid kaaperdada Europarlamendi valimiste teemat ning ajada venemeelset poliitikat. Kas Europarlamendis on lihtsalt naiivsed vasakpoolsed poliitikud või suisa Vene mõjuagendid?

„Kogu kodakondsuse teema ei ole üldse Euroliidu pädevuses,“ selgitab Urmas Paet. „Et see teema üldse nii kaugele jõudis, on juba iseenesest ennekuulmatu.“ Oma Facebooki postituses kirjeldab eurosaadik, et õieti pidiEuroopa Parlamendi petitsioonide komisjonis arutlusel olema kodakondsuseta isikutele hääletusõiguse andmine Europarlamendi valimistel. „Aga tegelikult tõmmati teema laiaks ehk selleks, kuidas Eestis ja Lätis kodakondsuseta isikute õigust jalge alla tallatakse ja kodakondsuse saamine on väga keeruline ning üleüldse on olukord Eestis ja Lätis väga kehv,“ seisab postituses.

Samal teemal

„Komisjoni liikmed kasutasid oma positsiooni ära,“ süüdistab Paet kolleege arutlusteema kaaperdamises. Mis riikide esindajatega on tegemist? „No peamiselt lõunaeurooplased,“ tunnistab Paet ning tuletab meelde, et Europarlamendis ongi vasakpoolseid, ka suisa kommunistide fraktsioone. „Kreeklasi, hispaanlasi,“ loetleb Paet. Nimepidi toob ta välja Eesti ja Läti saadikud Yana Toomi, Miroslavs Mitrofanovsi ja Andrejs Mamikinsi.

Paet kirjeldab ka, et kui iganes toimub Europarlamendi täiskogu saalis hääletus mingil teemal, milles Venemaad kritiseeritakse, on nagu aamen kirikus saalis ikka oma 100 inimest, kes seda ealeski ei toeta.

Küsin otse: kas tegemist on Vene mõjuagentidega? Paet hoidub esialgu spekuleerimast, mis võib ühe või teise Venemaad soosiva saadiku motiiv olla. Kui uuesti küsin, kirjeldab ta: „Väga raske defineerida, kust jookseb mõjuagendi või muu sellise piir. Mis on nende [saadikute] motivatsioon... On see isiklik kiiks, Venemaa müstifitseerimine või on tegemist mõjuagendi teemaga, aga tulemus on igatahes näha. Nii 100 inimest, ükskõik, mis räigusega Venemaa ka hakkama ei saaks, nemad on ikka poolt.“

Kodakondsuseta inimeste valimisõiguse teema lükkas komisjon tagasi. Napi ühe häälega. „Inimesed, kes [komisjonis] poolt hääletasid, võib jagada kaheks,“ räägib Paet. „Need, kellele Venemaa sümpatiseerib ja teine osa, kes lähtus pealispindselt, ehk et „kuskil on mingid inimesed, kelle õigusi piiratakse, automaatselt võtame kohe seisukoha“. Mina selgitasin siis konteksti.“ Ta süüdistab osasid komisjoni liikmeid oma positsiooni ärakasutamises, kes siis teadlikult mõjutasid neid, kes pole ajaloo õppimisse väga hoolikalt süvenenud.

Küsin täpsustavalt, et kas Eestis elavat halli passi omanikku presenteeritakse justkui mõnd õnnetut sõjapõgenikku. „Just!“ vastab Paet. „Sellise kuvandi loomisega saadakse kaastundlikke kaasamõtlejaid - no nagu rohingjad [vägivaldselt tagakiusatud vähemusrahvus Birmas - G.K.] ja halli passi omanikud, ühesugused.“ Ta nõustub oletusega, et mõned saadikud soovivad kindlasti südames head, kuid pole kursis ajalooga ning haaravad automaatselt kinni mõttest, et kusagil on keegi tagakiusatu, kes hädasti abi vajab. Mõned saadikud - mis iganes ka põhjus poleks - aga kasutavad Paeti arvates seda ära.

Samal teemal

14.05.2018
Vene aktivist üritas propagandaraha pealt Eestile maksud tasumata jätta
27.03.2018
Eerik-Niiles Kross: Yana Toomil on õigus, et pronksiöö järel pole pea midagi muutunud
25.03.2018
Yana Toom: Narva naistearst ei teadnud, kuidas on eesti keeles emakas!
25.03.2018
KAJA KALLAS: teeb haiget, kuidas Yana Toom Eestit europarlamendis esitleb