Eesti uudised

Kirik ei ole kohustatud samasooliste abielu sõlmima (69)

Ohtuleht.ee, 25. aprill 2018 15:45
Foto: AFP/Scanpix
Teisipäeval kiitis Eesti evangeelse luterliku kiriku kirikukogu heaks avalduse, mille järgi EELK toetab põhiseaduse täiendamist nii, et abielu sõnastataks kui ainult ühe naise ja ühe mehe vaheline liit. Siinkohal tekib küsimus: kui palju sõnaõigust on vaimulikel, kui asi puudutab abielu?

Siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au märgib, et EELK kirikukogul vastu võetud avaldus on ühe Eestis tegutseva usulise ühenduse seisukoht põhiseadust täiendada. "See avaldus ei erine mistahes teise kodanikuühenduse või organisatsiooni ettepanekust üht või teist seadust muuta. Luteri kiriku avaldusel pole õigusaktide suhtes õiguslikku tähendust ehk see avaldus ei kohusta seadusandjat mingilgi määral," selgitab Au.

Samal teemal

Ilmo Au sõnul annab perekonnaseadus vaimulikule õiguse abielu sõlmimisest keelduda, kui abiellujad ei vasta selle organisatsiooni usutunnistuse tingimustele. Ehk usuline ühendus saab ise valida, kelle abielu registreeritakse ja kelle pöördumine lükatakse tagasi.

Kes Eestis abielu sõlmida tohib? "Kõigi Eestis registreeritud usuliste ühenduste vaimulikud võivad taotleda õigust abielu sõlmida, kui selleks läbitakse eksam. Millistel tingimustel vaimulik selle õiguse saab, on kirjas perekonnaseadustes. Abielu tohivad loomulikult sõlmida ka vastava eksami sooritanud perekonnaseisuametnikud, notarid ja konsulaarametnikud," selgitab Au.

2017. aastal lubas Šotimaa episkopaalkirik samasoolistel enda kirikus abielluda, muutudes sellega esimeseks suureks kristlikuks kirikuks Ühendkuningriigis, kes lubab samasooliste abielu.

Kolmapäeval teatas Isamaa ja Res Publica liidu peasekretär Priit Sibul, et IRL toetab EELK ettepanekut, et abielule tuleks tagada põhiseaduslik kaitse. 

“Me oleme alati seisnud perekonna ja abielu eest. Seetõttu on abielu, kui mehe ja naise vaheline liit määratletud ka IRLi eestseisuse poolt heaks kiidetud maailmavaateliste põhialuste dokumendis. Abielule põhiseadusliku kaitse andmine tagab, et traditsioonilised väärtused oleksid hoitud. Abielu on väärtus igale südametunnistusega inimesele. See ettepanek annab võimaluse ka kooseluseaduse toetajatele, kes väitsid, et kooselul pole abieluga mingit seost,” ütles Sibul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee