Eesti uudised

Autoettevõtete liit: tasuta transport maapiirkondades probleemi ei lahenda (7)

Toimetas Triinu Laan, 25. aprill 2018 14:30
Foto: MARIANNE LOORENTS
Autoettevõtete liit saatis seoses ühistranspordi korraldamise kavandatava reformiga ametkondadele avaliku kirja, milles toob välja mitmed kitsaskohad. 

"Ühistranspordi korraldus maapiirkondades inimeste liikumisvajaduste rahuldamiseks on halb ja ainult tasuta transport seda kuidagi ei paranda," rõhutavad vedajad. "Samuti on elanike tihedus Eesti piirkondades erinev ning seetõttu vajavad ka erinevad piirkonnad erinevat lähenemist liikumisvajaduste rahuldamiseks läbi ühistranspordi."

Samal teemal

Liit leiab, et  kavandatav reform on vastuolus kommertsliiniveo eelisarendamise põhimõttega arenenud ühistransporditurgudega riikides. Kui reformi eesmärk on pakkuda tasuta või olulise soodustusega ühistransporti kõigile kodanikele või valitud segmentidele, siis seda on võimalik teha ka sihtotstarbeliste eraldustega. 

"Näeme ohtu, et reform omab selgelt negatiivseid mõjusid riigi- ja kohalike omavalitsuse eelarvetele kommertsliiniveo välja tõrjumise tõttu. Kui kommertsvedu väheneb, siis kaob ühistranspordist ka see osa rahast, mida kliendid ise tasusid ning seetõttu, a) inimesed liiguvad autodesse ja kulutavad raha seal, b) riik peab leidma täiendavaid eelarvelisi vahendeid, et pakkuda avalikku ühistranspordi teenust. Selle maksavad paraku kinni maksumaksjad." 

Vedajad juhivad tähelepanu, et avalik liinivedu peaks jääma üksnes tõeliste turutõrgete ületamiseks olukordades, kus kommertsliinivedu ei ole majanduslikult võimalik korraldada.  

Autoettevõtjad toovad välja, et praegu puudub igasugune ametlik informatsioon, milliseid konkreetseid muudatusi ja millisel kujul soovitakse läbi viia. Kas tuleb tasuta või olulise soodustusega ühistransport või ei tule selles osas üldse mingeid muudatusi?

Kui riigil on kindel soov pakkuda tasuta või olulise soodustusega ühistransporti, siis tuleks seda teha moel, mis ei tõrju kommertsliinivedu turult välja, soovitab liit. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee