Sisuturundus

Mida peaks teadma laenu võtmisel? 

Finora Capital, 25. aprill 2018 17:32
Foto: Pixabay
„Laenude maht on viimastel aastatel kasvanud käsikäes majandusega, seda ka tarbimislaenude osas. Kui aga vaatame Eesti inimeste võlgnevust võrdluses jõukamate riikidega, siis on meil laenukoormus pigem mõõdukas. Seda hoolimata poliitikute väidetest, et Eesti inimesed on võlgadega üle koormatud,“ räägib Finora Capitali juhatuse esimees Andrus Alber.

Alber märgib, et teatud laenutooteid kiputakse jätkuvalt sildistama. „Kui inimene maksab uue teleri eest VISA krediitkaardiga, mille intress on 17% aastas, siis see on justkui okei. Aga kui inimene võtab väikelaenu või järelmaksu 17% intressiga teleri ostuks, siis selle kohta kipuvad nii poliitikud kui meedia ütlema halvustavalt „kiirlaen“,“ toob Alber välja. Tegelikult on nende laenude sisu sama. „Samuti kiputakse arvama, et laenu võtmine väljaspool pankasid on halvem kui pankadest. Aga osad inimesed ja ettevõtted ei saa pankadest laenu, kuna nad näiteks elavad ja töötavad eri riikides või on ilma regulaarse palgata väikeettevõtjad,“ lisab ta.

Samal teemal

Kõige enam võetakse Andrus Alberi sõnul eluasemelaene, kuid ka laene auto ostmiseks, õpinguteks ja reisimiseks. Erinevate eesmärkide jaoks on olemas erinevad laenutooted ja neid ei saa teineteisele vastandada.

Vältimaks seda, et inimesed ülehindavad oma maksevõimekust, kontrollivad laenuandjad alati kliendi tausta. „Laenuturg on tänaseks korrastunud ja laenuandjatel peab olema Finantsinspektsiooni tegevusluba. Seega lähtuvad laenuandjad vastutustundliku laenamise põhimõtetest kontrollides enne laenu andmist, kas klient on ikka võimeline laenu teenindama. Selleks võidakse kontrollida nii varasemat maksekäitumist kui sissetulekuid ja varasemaid kohustusi," selgitab Alber.

Kui tagamata väikelaenu saab tavaliselt kätte taotluse esitamise päeval, siis kinnisvara tagatisega laenudega võib minna mitu päeva. Põhjuseks on see, et laenu analüüsiks vajatakse rohkem aega ja hiljem peab minema ka notari juurde. „Kiirus ei tohiks olla aga eesmärk omaette,“ toonitab Alber. „Oluline on aru saada oma laenu teenindamise võimest ja võtta pakkumised mitmest kohast, et saada enda jaoks sobivaim lahendus.“

Kui aga peaks tekkima probleeme laenu tagasi maksmisel, paneb Andrus Alber südamele, et sellest tuleb võimalikult kiiresti teada anda. „Sel puhul saab kaaluda maksepuhkust. Probleemide korral nii-öelda peitu pugemine ei aita,“ lausub ta.

Miks valida laen Finora Capitalist?

Finora Capital on turul tegutsenud neli aastat ja 2015. aastal saadi Eestis esimesena krediidiandja tegevusluba. Selle ajaga on iga aastaga kasvatud 40-50%.

„Meid eristab paljudest konkurentidest see, et pakume erinevaid laenutooteid nii eraisikutele kui ettevõtjatele, just seda, mida igaüks vajab. Oluline on ka see, et meile on finantssektori katusorganisatsiooni FinanceEstonia poolt antud Hea Tava märgis, mis viitab, et käitume oma klientidega vastutustundlikult. Sellise märgisega ettevõtteid ei ole Eestis palju,“ lisab Alber.

Vaata täpsemalt SIIT!

TähelepanuTegemist on finantsteenuse reklaamiga. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ning vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega. 

Samal teemal

13.10.2018
MEELEHEITEL PEREEMA: kuidas küll sai kohtutäitur kuus last toidurahata jätta?!
12.10.2018
VÕLAORJUSES ÄGAV PENSIONÄR: „Anna, jumal, mulle jõudu, et jõuaksin võlad ära maksta!“
04.06.2018
Eestis on väikelaen pea kolm korda kallim kui mujal Euroopas