Juhtkiri

Juhtkiri | Rahvajuttude kohtlane hunt rahvusloomaks (10)

Ohtuleht.ee, 24. aprill 2018, 18:00
 
Et Eestis valiti rahvuslooma, sai enamik meist teada alles äsja, kui hunt võitjana välja kuulutati. Tegu polnudki rahva arvamuse väljaselgitamisega, sest otsuse langetasid 20 asutust ja ühendust isekeskis – umbes nagu viimaste presidendivalimiste tagatubade lõppvaatus. Jahimeeste kodulehel olnud hääletus läks sedavõrd käest ära, et tuli sulgeda ja tulemused jäidki välja selgitamata.

Kui spetsialistid eelistasid hunti, siis rahvas eelistanuks siili. Kuna vähemuse otsusega valiti mõnusa podiseva okaskera asemel rahvusloomaks külmalt kalkuleeriv murdja, siis sellega oleks justkui püsiv konflikt edasiseks sisse programmeeritud. Seda enam, et möödunud talvel hoidsid pinget üleval uudised inimeste lähedale tükkivatest sutest ning talupidajatele on murdmistööd tegevad hundid pidevaks nuhtluseks ja majandusliku kahju tekitajaks.

Haldusreformi ajal lasi Kanepi vald rahval oma kodulehel omavalitsuse uut vappi valida. Seitsmest kandidaadist võitis ülivõimsalt, 76protsendilise toetusega kanepilehe kujutis. Et rahvuslooma valikul korraldajad rahva arvamust teada ei tahtnudki, jääb kergesti mulje, et võitja oli teada juba enne konkurssi. Et rahval ei jääks taas tunnet, et tema arvamusest astutakse lihtsalt üle, võiks rahvuslooma kõrval nimetada siili rahvaloomaks, kuid see rõhutaks ametliku ja avaliku arvamuse vastuolu veelgi.   

Meil on ju üks rahvusooper, mille tegevus on reguleeritud suisa seadusega. Meil on ka 1962. aastast suitsupääsuke kinnistunud ühisteadvusse rahvuslinnuna, kes troonis koguni 500kroonisel rahatähel. Ühelt poolt ei tasuks oma valdkonna parimate väljaselgitamist tänapäeval liiga tõsiselt võtta, teiselt aga annab rahvustiitel asjale justkui riikliku mõõtme. Sestap võib kriitilisel toonil küsida sedagi, kes andis ühele kitsale ringkonnale voli rahvustiitli usurpeerimiseks. Demokraatlikus riigis võib aga õnneks igaüks ise nimetada oma rahvuslooma. Kellele ema, kellele tütar; kellele hunt, kellele siil.  

10 KOMMENTAARI

j
juhan 30. aprill 2018, 14:11
Kahjuks assotsiatsioon on Wolfsschanze, oletan et teate mis see oli
n
nonoh 26. aprill 2018, 06:00
no kes siis veel kui mitte hunt, kes luusib juilgesti inimese elupaikade ümber, tuleb meile lausa koju. Sest lageraie-langid aina laienevad ja loodusl...
(loe edasi)
Loe kõiki (10)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee