OHVER: Politseinikud seisavad Torontos kaubiku ette jäänud jalakäija surnukeha juures. Foto: Vida Press
Aadu Hiietamm 24. aprill 2018 15:45
Kanada suurlinna Toronto põhjaosas ajas valge kaubiku roolis istunud mees esmaspäeval kohaliku aja järgi kella 13.30 paiku Yonge'i tänava kõnniteel suurel kiirusel alla sõiduki ette jäänud inimesi. Surma sai kümme ja vigastada 15 inimest, vahendab CTV News.  

Kurjategija tabati 26 minutit pärast esimest hädaabikõnet. Kaubikujuht soovis, et politseinik teda pähe laseks, kuid viimasel õnnestus ta elusalt kinni võtta.

SURMAAUTO: Selle sõidukiga tappis Alek Minassian Torontos esmaspäeval kümme ja vigastas 15 jalakäijat.  Foto: AFP/Scanpix

Surmasõiduki juhiks osutus 25aastane Alek Minassian, kes elab Ontario provintsis Toronto eeslinnas Richmond Hillis. Kaubiku oli ta rentinud firmalt Ryder System.

Pealtnägijad tunnistavad

„Ma kuulsin karjeid. Ümber pöörates nägin enda poole sööstvat sõidukit, mis liikus siksakitades,“ rääkis ajakirjanikele surmasõidu pealtnägija Rocco Cignielli, kelle silme all suri kaks inimest. 

OHVER: Politseinikud seisavad Torontos kaubiku ette jäänud jalakäija surnukeha juures.  Foto: Vida Press

„Ta sõitis kõnniteel ja ajas alla kõik, kes tema teele ette jäid,“ ütles pealtnägija Ali Shaker. 

Pärast surmasõitu lamasid kõikjal surnud ja vigastatud. „Nägin viit või kuut inimest, keda möödakäijad või päästetöötajad üritasid elustada. See oli kohutav ja brutaalne,“ võttis nähtu kokku Phil Zullo. 

Taksojuht Nana Agyeman Badu märkas kaubikut suurel kiirusel kõnniteele sõitmas. „Ma mõtlesin, et küllap tahab autojuht midagi kiiresti kohale toimetada. Siis aga sõitis ta otsa esimestele jalakäijatele. Üks naine lendas saadud löögist vastu bussipeatust,“ kirjeldas ta nähtut.

Läheduses asuvas IT-firmas töötav Michele Kelman oli sõbrannaga tagasiteel lõunalt, kui kaubik nendeni jõudis. Sõbranna jäi selle ette ja sai surma.

SÜNDMUSKOHT: Torontos Yonge'i tänaval sai esmaspäeval surma kümme ja vigastada 15 kaubiku ette jäänud jalakäijat.  Foto: AP/Scanpix

Kaubikujuht suutis tappa kümme ja vigastada 15 inimest. Viie kannatanu vigastused on eluohtlikud. 

Kurjategija motiiv jäi esialgu selgusetuks. Tema tegu näis ettekavatsetuna, rõhutas Toronto politseiülem Mark Saunders esimesel pressikonverentsil pärast juhtunut. Avaliku julgeoleku eest vastutav minister Ralph Goodale ütles, et terroriohu taset riigis ei tõsteta.

Laiendatud suitsiid või siiski terrorirünnak? 

Esimestes kommentaarides arvati, et Minassian üritas laiendatud suitsiidi, sest ta karjus pärast surmasõitu politseinikule: „Lase mind! Tulista mind pähe!“ Samuti rõhutati mitu korda, et Minassian on vaimselt haige üksikkurjategija, kellel pole sõpru. Alghariduse sai Minassian erivajadustega laste põhikoolis. 

Alek Minassian (25). Foto: BT Toronto

Hiljem ei välistatud ka terrorirünnaku võimalust, kuigi otsesed tõendid selle kohta veel puuduvad. Terrorirünnaku versiooni levitas näiteks agentuur Reuters viitega USA julgeolekuteenistustele.

Torontos olid sel päeval tähtsad väliskülalised. Nimelt lõppes seal esmaspäeval maailma juhtivaid tööstusriike ühendava G7 välisministrite kahepäevane kohtumine. Kohtumispaik oli surmasõidupaigast siiski ligi 30 kilomeetrit eemal.