Maailm

Kes on Briti valitsuse silmis illegaalne immigrant?  (3)

Tiina Tamman, London, 24. aprill 2018 19:00
Suurbritannia siseminister Amber Rudd.Foto: Reuters/Scanpix
Siseminister Amber Rudd lubas esmaspäeval, et Rahvaste Ühenduse riikidest ajavahemikul 1948–1973 Suurbritanniasse saabunud inimesed saavad kodakondsuse ilma eksamit tegemata ja riigilõivu (üle 1000 naelsterlingi) maksmata.

Rudd oli tekkinud olukorra pärast juba varem vabandust palunud; sama tegi ka peaminister Theresa May, kes oli Amber Ruddi eelkäija siseministri ametis. Pole sugugi võimatu, et probleemile, mida siin tuntakse Windrushi generatsiooni probleemina, on kärme lahenduse toonud lähenevad kohalikud valimised (3. mail). Windrush oli tolle laeva nimi, millega paljud Kariibi saarte elanikud tulid sõjajärgset Suurbritanniat üles ehitama. Paljud neist olid lapsed, kes näiteks olid kantud ainult vanemate passi.

Samal teemal

Erinevalt Eestist ei ole Suurbritannias kunagi (välja arvatud Teise maailmasõja ajal) olnud kohustuslikku isikut tõendavat dokumenti. Et aga valitsus otsustas 2010. aastal karmilt piirata sisserännet (seades aastaseks piirarvuks 100 000 – eesmärk, mis jäigi saavutamata!) ja illegaalselt riigis elavaid inimesi riigist välja saata, siis selgus, et on üks kategooria inimesi – Rahvaste Ühenduse riikidest saabunud –, kes jäid nüüd hammasrataste vahele.

Viimastel nädalatel on kirjeldatud, kuidas paljud neist kaotasid töökoha, sest ei suutnud tõendada, et nad saabusid riiki 50 aastat tagasi ja on siin täiesti legaalselt Briti kodanikena. Teistele ei võimaldatud arstiabi, kolmandad sõitsid sünnimaale, näiteks matustele, ent ei saanud enam koju tagasi pöörduda. Neid lugusid on siin avaldatud õige palju. Raske on näiteks uskuda, et Paulette Wilson (61), kes tuli 1968. aastal Jamaicalt ja pidas aastaid parlamendikoka ametit, vallandati töölt, kuna ta ei suutnud oma saabumist sealt millegagi tõendada. Wilson jäi siis töötuks ilma igasuguse abirahata ja teda ähvardati deporteerida.

Eestlastele ja teistele Euroopa Liidu kodanikele, kes soovivad Suurbritanniasse elama jääda, võib see tunduda hoiatusena. Niigi on räägitud, et siinne siseministeerium pole valmis kolme miljoni ELi kodaniku registreerimiseks.

Siseminister Rudd kirjeldas esmaspäeval, kuidas ELi kodanike registreerimine hakkab toimuma, kinnitades, et see kõik on väga lihtne. Registreerida saab elektrooniliselt, seda saab teha ka nutitelefoniga ja vastus tuleb paari nädala jooksul.

 Samal ajal ei edene EList lahkumise eelnõu läbivaatamine parlamendis kuigivõrd. Äsja hääletas ülemkoda (Lordide koda) selle vastu, nii et eelnõu läheb tagasi alamkotta, kus juba on tekkinud jutud, et see seotakse usaldushääletusega valitsusele. Seda aga valitsus eitab. Ja neljapäeval on alamkojas hääletus tolliliidu asjus. See on küll, ütleme, sümboolne, ent ka selle võib valitsus kaotada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee