Eesti uudised

Kohus tõmbas liistule PERHi korruptsioonipesa järgmise patukoti  (11)

Juhan Haravee, 23. aprill 2018 22:13
JÄÄGITU HUMAANSUS: Et rahalise karistusena Tiit Niibekilt kohe kasseeritav summa 86eurose päevamääraga klappima panna, tuli reaalset karistust 22 euro võrra kärpida.Foto: Juhan Haravee
Harju maakohus kinnitas esmaspäeval kokkuleppe riigiprokuratuuri ja ehitusettevõtja Tiit Niibeki (53) ning talle kuuluva firma Tabasalu Meistrid OÜ vastu esitatud altkäemaksu andmise ja konkurentsikuriteo süüdistustes.

Tiit Niibekil ja tema ettevõttel oli oma väike osa mullu lahvatanud korruptsiooniskandaalis, mis tõi kohtupinki Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) tippjuhid eesotsas Tõnis Allikuga.

Samal teemal

„Kokkulepe on sõlmitud nii füüsilise isiku Tiit Niibeki kui ka juriidilise isiku Tabasalu Meistrid OÜga, kelle huvides Niibek juhatuse liikmena tegutses,“ tutvustab riigiprokurör Steven-Hristo Evestus kokkuleppe sisu. „Mõne sõnaga öeldes on üks etteheidetest seotud altkäemaksu andmisega. Täpsemalt sellega, et Tabasalu Meistrid OÜ osales PERHis välja kuulutatud ehitushangetes. PERHi tehnikajuht Ivo Milli (55), kes vahistati mullu jaanuaris, võttis Tabasalu Meistritelt 2013. aastal kolm korda vara vastu meelehead, mis ulatus kümnetesse tuhandetesse eurodesse, ning tegi meistritele soodsaid otsuseid.“  

Prokuratuur heidab Niibekile ja tema firmale ette konkurentsikuritegusid. Nimelt leppinud süüdistatav 2014.-2015. aastal kokku kolme teise äriühingu esindajatega PERHi hangete pakkumisi, eesmärgiga ühtlustada hankija suhtes teenuste maksumust ning vältida vaba ettevõtlusega seotud konkurentsiriske. „Selliseid kokkulepitud hankeid on süüdistuses kirjas 60,“ lisab Evestus. „Etteheide seisneb selles, et süüdistatav ja tema ettevõte osalesid ebaseaduslikus konkurentide kokkuleppes ning kooskõlastasid oma tegevust riigihangetes osalemisel teiste konkurentide suhtes.“

Prokuratuur on Niibekiga kokku leppinud karistuse, mis puudutab teda kui füüsilist isikut. Liitkaristusena mõisteti ettevõtjalt riigi kasuks välja 18 920 eurot, millest kohe tasumisele kuuluks 2000 ja 16 920 jääks täitmisele pööramata, kui Niibek ei pane kahe aasta ja kuue kuu pikkuse katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Kohus palub kokkuleppe sõlmijatel korrigeerida täitmisele pööratavat summat 2000 eurot, mis ei taha kuidagi puhtalt jaguda karistuse rehkendamisel aluseks võetud päevamäära ehk 86 euroga. Patustanud ehitusmeistrilt kohe sisse kasseeritavat summat vähendatakse suuremeelselt 22 euro võrra. Nüüd peaks kõik klappima – 1978 eurot jagub 86ga.

Kahest osast koosnevas rahalises karistuses – altkäemaksu andmise ja konkurentsikuriteo eest – lepitakse kokku ka Niibekile kuuluva firmaga Tabasalu Meistrid OÜ. Liitkaristusena on paberile pandud 79 667 eurot, millest kohe tuleks riigile maksta 18 000 eurot. Ülejäänud 61 667 eurot jäetakse täitmisele pööramata, kui Tabasalu Meistrid OÜ ei pane kahe ja poole aastase katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.

Nii enda kui ka firma eest tuleb süüdistataval maksta sundraha, kokku 1500 eurot.   

Niibek kinnitab, et sõlmis kokkuleppe vabatahtlikult, tunnistades end kõigis etteheidetes täielikult süüdi.

Vähemalt kaheks ja pooleks aastaks saab Niibekist ja tema ettevõttest küllap Eesti ehitusturu ihaldusväärseim töövõtja, kes ei söandaks kliente ja riiki ilmselt niipea ninapidi vedada.              

1992. aastast teenust pakkuv Tabasalu Meistrid on veerandsajandi jooksul üles ehitanud viinavabriku, remontinud laste- ja õppeasutusi, vuntsinud kaitsepolitseiameti hoonet Tõnismäel ning juba mainitud PERHi. 

Samal teemal

15.04.2019
Altkäemaksu võtnud haigla endine tehnikadirektor sai kohtus karistuseks tingimisi vangistuse
07.10.2018
MEELEHEA SUURHAIGLA JUHILE: altkäemaksuna remonditi naise korterit ja osteti köögimööblit
20.02.2018
PERH ja Oktoberfest: direktor mõisteti korruptsioonis õigeks, IT-juht jäi süüdi