Kommentaar

Ivo Rull | EKRE ennastsalgav populism (142)

Ivo Rull, raamatu „Populismist“ autor, 23. aprill 2018 19:00
Kõik Eesti erakonnad kasutavad valijate meelitamiseks vähem või rohkem populismi. Pärast kodumaise populismi suurmeistri Edgar Savisaare tagasitõmbumist on meie uueks esipopulistiks tõusnud EKRE esimees Mart Helme. Tema pühapäeval Estonias peetud kõnes on kõik selle põhikomponendid reljeefselt esindatud. Käsitlen neid ükshaaval.

Esiteks hirmutamine. Mart Helme andis korduvalt mõista, et kui EKRE ei saa võimule, siis täidavad Eesti peagi mustad kõrilõikajad ja vägistajad. Musta kolli seinale maalimine on EKRE lemmikvõte olnud juba eelmistest valimistest saadik. Tegelikkus on selline, et Eesti lubas mõne aasta eest Euroopa Liidu kvootide alusel vastu võtta 550 sõjapõgenikku. Neist on siia jõudnud 175 ning möödunud aasta lõpu seisuga oli Eestisse omakorda jäänud 88 pagulast. Eesti on tegelikult ajanud väga konservatiivset immigratsioonipoliitikat. Oleme suutnud oma iseseisva riigi kiirelt üles ehitada paljuski tänu nendele riikidele, kes võtsid Teise maailmasõja lõpus massiliselt vastu eestlastest sõjapõgenikke.

Teiseks lihtsustamine. Helme järgi on meie riigi arengus vaid kolm võimalust – europrovintsiks jäämine, Venemaa kraiks saamine või suveräänse Eestina jaluletõusmine. Tema käsitluses polekski Euroopa Liidu liikmesriigid justkui suveräänsed – ja seda ajal, kui Suurbritannia suveräänselt ja vabalt parasjagu sellest liidust lahkub!

Venemaa krai jutt aga võiks üht-teist meenutada Helme kõnet esireas kuulanud EKRE auesimehest Arnold Rüütlile. Ning miks mitte ka peagi okupeeritud Krimmi minevale Jaak Madissonile. Tegelikult on Eesti riigil veel mitmeid võimalikke arengustsenaariume. Näiteks suurem majanduslik lõimumine Põhjamaadega. Või tugevam transpordialane ja energeetiline koostöö Läänemere regiooni riikidega. Miks mitte ka maailmas e-lahenduste praktikas täideviimise juhtriigi rolli saavutamine?

Kolmandaks ebarealistlikud lubadused. Helmele ei valmistanud mingit probleemi lubada ühel ajal nii maksude allaviimist kui ka tervishoiuteenuste taseme tõstmist. Raha selleks tuleb ju… näiteks seina seest! Tore lubadus oli ka luua piiridele täiendav kontroll ja tuua eestlased mujalt maailmast kõrgepalgalistele töökohtadele tagasi. Kindel see, et autarkia on majandusmudel, mis tõstab palgataset ning meelitab noori tagasi kodukamarale. Kuid EKRE ridades praktiliselt puuduvad majandus- ja rahanduspoliitika asjatundjad. Üksnes kooseluseaduse või hümni ümber lokku lüües aga riiki ei juhi.

Ning neljandaks valetamine. Helme väitis ilma ühegi faktita, et Eestit valitsevad justiitsmaffia ja vabamüürlus. Raske on Eesti parlamendis töötava inimese suust tulevaid selliseid väiteid mõista. Parteiesimehe kõne ei peaks olema justkui ansambli Hübriid kontsert. Piinlik, väga piinlik.

Lihtsameelsete lollitamine

Eesseisvate valimiste suurim oht on see, kui võimule pääsevad lihtsameelsetega manipuleerivad populistid. EKRE esimehe kõne tõi selgelt välja, et selle partei tegelik deviis võiks olla sõnastatud a la lollidelt tuleb nende hääled kätte saada!

Tõepoolest, EKRE must-valged vastandused ja inimestele lausvalede esitamine on toonud neile populaarsust. Sellist poliitikat on märksa lihtsam viljelda kui probleemidele tasakaalustatud ja kompleksseid lahendusi pakkudes. Samuti püüavad teised erakonnad enamasti hoiduda EKRE juhtidele omasest räuskavast suhtlusstiilist.

Aga muidu kulges EKRE kongress ootuspäraselt. Nii partei uueks esimeheks kui ja aseesimeesteks valiti tagasi samad mehed, kes on siiani sinist leeki kõige kõrgema tõrviku otsas on kandnud.

Kommunikatsiooniekspert Ivo Rull on Vabaerakonna valmiskampaania juht