Maailm

Põhja-Korea katkestas tuumakatsetused, Lõuna-Korea keeras piiriraadio kinni (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 23. aprill 2018 19:25
Kim Jong-unFoto: KCNA/Reuters
Põhja-Korea riigitelevisiooni vahendusel teatas diktaator Kim Jong-un 21. aprillil, et peatab kõik Põhja-Korea tuuma- ja mandritevahelised raketikatsetused. Samuti sulgeb valitsus ühe tuumakatsetuste polügooni.

Kimi sõnul pole katsetused enam vajalikud, sest Põhja-Korea „tuumajõud on kindlaks tehtud“. Tema teadaanne tuli peatse Lõuna-Korea ja USA suurkohtumiste eel maailmale meeldiva üllatusena. Käesoleval nädalal kohtub Kim Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga ning juunis võib aset leida ka kohtumine USA president Donald Trumpiga.

Samal teemal

Mõlemad riigipead on häälekalt nõudnud Põhja-Korea denukleariseerumist ning reageerisid Kimi otsusele positiivselt. Ehkki Kim põhjendas oma rahvale, et testimiseks pole lihtsalt enam tarvidust, näevad läänemaailm ja lõunanaabrid selles pigem hea tahte žesti. Siiski, pole mingit märki sellest, et Põhja-Koreal oleks vähimatki plaani oma relvastusest loobuda. The Guardian märgib, et mõned välispoliitika eksperdid jäävad Põhja-Korea teadaande osas siiski ettevaatlikuks: lühimaarakettide kohta ei maininud Kim sõnagi. Need võivad põhimõtteliselt endiselt ohustada naabreid Lõuna-Koreas ja Jaapanis.

Siiski otsustas ka Moon Jae-in näidata, et on Kimi võimaliku hea tahte avalduse kätte saanud. Ta peatas propagandasõnumite edastamise demilitariseeritud tsoonis. Seal on juba aastaid Lõuna-Korea poolelt suurtest kõlaritest suunaga põhja poole mängitud muusikat, Lõuna-Korea seebisarju, kirjeldusi igapäevaelust ja olmest ning päevakajalisi uudiseid. Mõneks ajaks Põhja-Korea sõduritele kõrva pröökav Korea popmuusika ja muu helimaterjal vaikib.

Kim lubas põhjakorealastele, et keskendub nüüdsest rohkem riigi sotsialistliku majanduse arendamisele. Vaesele ja regulaarselt näljahädade käes kannatavale rahvale võis see olla vägagi teretulnud sõnum. See, nagu Kim rõhutas, peaks nüüdsest olema nii Põhja-Korea kommunistliku partei kui ka rahva peamine fookus.

Samal teemal

03.04.2018
Donald Trump on Nobeli rahupreemia kandidaat
27.03.2018
Kim Jong-un pärast tippkohtumist: oleme sama rahvas
27.03.2018
Endine CIA juht Mike Pompeo kinnitati USA välisministriks
27.03.2018
FOTOD | Ajalooline: Kim Jong-un ületas Lõuna-Korea piiri