Eesti uudised

VETEVALLA VALITSEJAD: vaata, milline on Venemaa allveelaevastik (32)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 23. aprill 2018 12:06
Üks Venemaa "süütumaid" allveelaevu: diisli jõul liikuv Krasnodar. Teadaolevalt kasutab see helisummutussüsteemi ja nii pole Krasnodari võimalik akustilise peilimise teel tuvastada.Foto: Reuters/Scanpix
Veebisait Naval Analyses on koostanud infograafiku kõigist Venemaa allveelaevadest. Teadaolevalt on meie idanaabri mereväel neid kokku 72 – ühe võrra rohkem kui USA-l.

Popularmechanicsi teatel on graafiku tipus kõige uuemad Venemaa veealused sõjamasinad: neli Borei-klassi ballistiliste rakettide allveelaeva. Need tuumaallveelaevad kannavad igaüks 16 ballistilist raketti, mille ulatus on 9334 kilomeetrit ja mis on relvastatud kuue 150-kilotonnise tuumalõhkepeaga. Venemaa kavatseb ehitada kaheksa Borei allveelaeva.   

Kaheksa hiigelsuurt Oscar-II-klassi raketiallveelaeva on 152 meetrit pikad ja 24 000-tonnise veeväljasurvega. Varustatud on need 24 Graniti-nimelise laevadevastase raketiga.

Venemaa allveelaevastikus on erinevalt USA omast nii tuumaallveelaevad kui diisel-elektrimootori jõul liikuvad alused. Naftat kasutavad näiteks 21 Kilo-klassi allveelaeva ja üks Lada-klassi alus. Kilod on mõeldud tegutsema kodule lähemal, näiteks Mustal merel ja Vahemerel. Osad neist on veel külma sõja aegsed, uusimaid on aga 2014. aastal vette lastud Rostov-on-Don. Lada-klass on mõeldud Kilo’de väljavahetamiseks ja arvatavalt kavatseb Venemaa ehitada neid vähemalt viis.

Üks Venemaa allveelaevadest on eriti pahaendeline: Sarov katsetab Kanyon/Status-6 maailmalõputorpeedot. Too tuumatorpeedo on mõeldud rannikul asuvate sihtmärkide, näiteks sadamate ja linnade ründamiseks. Relv kannab sajamegatonnist termotuumalõhkepead.

Milliseid vee all liikuvaid sõjalaevu meie idanaabritel veel on, saab vaadata näiteks SIIT.

Samal teemal

02.05.2018
JÕUDEMONSTRATSIOON: Venemaa toob suvel Soome lahele taas tuumaallveelaeva