TULEKAHJU: Leegid levisid kiiresti ühest katuseservast teise.Foto: Erakogu
Kristel Veerus 21. aprill 2018 00:14
13 ja reede oli sõltuvusprobleemidega inimeste aitamisega tegelevas Lootuse külas must päev. Põlema läks naistekeskuse peamaja, millest küla tegevus kunagi alguse sai.

Kui tulekahju sai alguse, olid majas Lootuse küla naistekeskuse juhataja Einike Pähn-Roos ja kolm rehabilitatsiooniprogrammis osalevat naist. „Tegime suppi. Vaatasin aknast välja ja ütlesin, et tuul on tõusnud, toob suitsu maha. Aga seda tundus kuidagi palju olevat. Üks naistest vastas, et pani just katla kütte, aga läheb ja vaatab asja,“ kirjeldab juhataja. „Kõik oli okei. Tuli tagasi ja ütles, et keegi oleks nagu üleval. Läks trepist üles ja kuulis siis järjest kõvemaid rakse. Siis lõi talle pähe, et rookatus. Ja siis tuli see Jeeriku pasun. Ta karjus läbilõikavalt: „Einike, rookatus põleb!"“

Tuli levis kiiresti

Einike haaras telefoni, helistas kõigepealt Lootuse küla päästekomandole ja seejärel häirekeskusesse. Päästeamet kirjeldab juhtunut nõnda, et häirekeskus sai 13. aprillil kell 11.15 väljakutse Saue valda Kaasiku külla, kus põles lahtise leegiga 200 m² suurune palkmaja. Sündmusele reageerisid Keila ja Paldiski komandod ning Kibuna, Nissi ja Risti vabatahtlikud. Kui päästjad kohale jõudsid, olid inimesed hoonest juba välja pääsenud. Õnneks ei saanud keegi kannatada.

Kõige esmalt jõudsid aga sündmuspaigale Lootuse küla vabatahtlikud. See päästekomando on eriline selle poolest, et kõik mehed tulid külla alkoholi- või narkosõltlasena. Nüüd pööravad nad tänu siinsele tööle elus uue lehekülje. Põlenud maja mängis ka nende elus olulist rolli. 

„Nagu aegluubis vaataks õudusfilmi. On see tõsi, et see on praegu ja siin? Sõnu ei ole,“ meenutab Pähn-Roos, et tuli levis tuulega kiiresti ühest katuse servast teise. Majapool, kust tuli sai alguse, ei näe pooltki nii räsitud välja kui maja teine ots. Garaažis ei saa õnnetuse ulatusest selgelt pilti, teisel pool maja pole aga enam katustki.

Korstnast võis lennata säde

Lootuse küla rajaja piiskop Märt Vähi räägib, et tõenäoliselt ei hakata maja taastama, vaid ehitatakse uus. Hoopis rohkem on kahju kadunud mälestusesemetest. Ta jääb põlenud majas seisma kohas, kus oli raamaturiiul. Tuha seest paistavad Vähi tütre räsitud pulmapildid ja vanaisa piibli tiitelleht. 

„Siin oli klaaskauss,“ juhatab Vähi meid kohta, kus oli köök. „Selle sees olid õunad. Kausist pole enam midagi järel, aga õunad on kõik ühes tükis. Need on muidugi kõrbenud. Ahjuõunad,“ naljatleb ta.

KÖÖGINURK: Märt Vähi seisab oma tooli kõrval laua taga, kus istuti sageli . Foto: Tiina Kõrtsini

Vähi sõnul on Eesti inimesed väga hoolivad ja heasüdamlikud, helistavad ja tahavad aidata. Annetavad raha ja asju, aga tunnevad ka lihtsalt kaasa. Ta pole kindel, millest tulekahju alguse sai, kuid teab kindlalt, et maja sees ei juhtunud midagi. Põhja päästekeskuse kommunikatsioonijuhi Jane Gridassovi sõnul sai tuli tõenäoliselt alguse kütmise ajal korstnast välja lennanud sädemest.

Nii Vähi kui ka Pähn-Roos kinnitavad, et ei anna alla. Nad teavad, miks on Lootuse küla ühiskonnale vaja ning programmi lõpetajate edulood annavad jõudu, et jätkata. 

OPTIMISTLIKUD: Lootuse küla naistekeskuse juhataja Einike Pähn-Roos ja küla rajanud piiskop Märt Vähi lubavad, et Lootuse küla tegevus jätkub igal juhul. Foto: Tiina Kõrtsini

Enne 13. aprilli oli neil ruumi 16 naisele, nüüd ainult kaheksale, samuti on kadunud köök, kus üheskoos süüa tehti ja söödi, ning vaba aja veetmise ruum. Edasi tegutsetakse kõrvalasuvas majas, kus kolm programmis osalevat naist ka elavad. Sellegipoolest vaatavad nad optimistlikult tulevikku ja lubavad ehitada uue maja.

Annetusi naistekeskuse peahoone ülesehitamiseks saab teha: Swedbank, EE242200221017410925, märksõna Ehitame üles, saaja MTÜ Lootuse Küla.