Maailm

PRUUDIPÕUD: Hiinas ja Indias on poissmehi nii palju, et naisi ostetakse Vietnamist ja Venemaalt (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. aprill 2018, 18:27
Hiina pruudil on valikuvõimalusi küll, peiud on aga naiseleidmisega hädasFoto: AFP/Scanpix
Washington Post avaldas loo Hiinat ja Indiat laastavast naistepuudusest. Traditsioonilistes ühiskondades, kus vanemad eelistavad tütardele poegi, on aga nüüd kätte jõudmas naistepõud. Tegevuseta ja armastuseta noored mehed on aga ohuks nii teistele kui iseendale. Kes jaksab, see ostab omale naise - näiteks Venemaalt, kus Hiina meeste kujutluses on ilusad, ent mitte liiga nõudlikud naised.

Ehkki Hiina loobus rangest ühe lapse poliitikast, on selle tagajärjed veel mitmekümneks aastaks garanteeritud. Mõtteviisilt endiselt patriarhaalses ühiskonnas eelistasid vanemad, et nende ainus laps oleks poeg - pärija. Indias küll sellist seadust pole olnud, ent vanemad eelistavad siiski poegi ning sageli soovivad nad raseduse katkestada, kui selgub, et tulemas on tüdruk.

Samal teemal

India poisid kipuvad sageli väheseid külasse alles jäänud tüdrukuid kiusama ja ahistama, samuti on vägistamised kahjuks üsna tavapärased. Poisid, kes naist ei leia, on üldjoontes ka sügavas depressioonis. Mustast masendusest on raske pääseda, sest üksi elav mees on sealses ühiskonnas häbiks nii iseendale, perekonnale kui ka tervele külale. Psühholoogiline nõustamine on Indias alles lapsekingades ja üksildust ümbritseb tõsine stigma, mille korral abi otsima minek nõuaks tõelist eneseületust.

Hiina maapiirkondade poissmehed näevad kurja vaeva, et ehitada uhkeid maju, mis meelitaksid tüdrukuid ligi. Maalt ära läinud tüdrukud, rääkimata siis linnatüdrukutest, ei taha unistes külades elada, seega peab neid võimalusel meelitama häärberitega. Ka linnakorterite hinnad Hiinas on kiirel tõusuteel, sest mida uhkem koda, seda suurem võimalus mõni neiu sinna elama meelitada.

Hiinas lokkab pruudikaubandus. Vaesematest riikidest nagu Kambodža ja Vietnam tellitakse noori näitsikuid, kes pole nii valivad kui Hiina naised. Rikkamad Hiina poissmehed pööravad pilgu Venemaa suunas. Valge nahaga naised on hiinlaste silmis ihaldusväärsed, samuti ei ole venelannad Hiina rikkurite arvates nii emantsipeerunud kui Lääne daamid, olemata samas puhta harimatud nagu vaest päritolu vietnamlannad.

Kuid kes pruudiostu teel Hiinasse jõuab, peab olema valmis igasugusteks katsumusteks. Kui mõni lugeja arvab, et tal pole ämmaga head suhted, siis Hiinas ongi kombeks, et minia on kogu majapidamise kõige madalamal astmel, kellelt oodatakse nii oma mehe kui ka ämma-äia teenindamist. Üks Kambodža neiu räägib ajakirjanikule, et temal vedas. Tema ja ta hiinlasest mees meeldivad üksteisele. Tema ämm on lahke - tänu kambodžalannale on ta ometigi vanaemaks saanud - kuid võimalik ka, et ämm kardab oma halva käitumisega miniat minema peletada.

Nii juhtus ühe naise rahvuskaaslannaga, kes põgenes vägivaldse Hiina mehe ja tolle hirmsate vanemate juurest Kambodžasse tagasi. Seal ei julge ta oma kodukülla naasta, sest mehe juurest ära põgenemine toob talle häbi. Nii töötab ta ühes linnatehases ja mõtleb Hiinasse maha jäänud kolmeaastasele tütrele. Tal õnnestus mehele valetada, et läheb oma ema vaatama, kuid mees lubas tal minna ainult juhul, kui jätab tütre senikauaks koju. Õnnetu ema räägib, et nutab last taga igatsedes iga päev.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee