Lootuse küla naistekeskuse peamaja enne põlengutFoto: Erakogu
Krimi
20. aprill 2018 16:59

GALERII | Lootuse küla naistekeskuse peahoone hävis tules (26)

13 ja reede oli sõltuvusprobleemidega inimeste aitamisega tegelevas Lootuse külas must päev. Põlema läks naistekeskuse peamaja, millest küla tegevus kunagi alguse sai. 

Häirekeskus sai 13. aprillil kell 11.15 väljakutse Saue valda Kaasiku külla, kus põles lahtise leegiga 200 m² suurune palkmaja. Sündmusele reageerisid Keila ja Paldiski komandod, lisaks Kibuna, Nissi ja Risti vabatahtlikud. Päästjate kohale jõudes olid inimesed hoonest juba evakueerunud ning keegi viga õnneks ei saanud. 

Lootuse küla naistekeskuse juhataja Einike Pähn-Roos oli tulekahju algushetkel majas koos kolme rehabilitatsiooniprogrammis osaleva naisega. "Tegime suppi. Vaatasin aknast välja ja ütlesin, et tuul on tõusnud, toob suitsu maha. Aga kuidagi palju tundus seda olevat. Üks naistest vastas, et ta just pani katla kütte, aga ta läheb vaatab. Kõik oli okei. Tuli tagasi ja ütles, et keegi oleks nagu üleval. Läks trepist üles ja kuulis järjest kõvemaid rakse. Siis tal lõi pähe, et rookatus. Ja siis tuli see Jeeriko pasun. Ta karjus läbilõikavalt: "Einike, rookatus põleb!"," kirjeldab Pähn-Roos nädalataguseid sündmusi. Naine haaras seepeale telefoni, helistas esmalt küla oma päästekomandole ja seejärel Häirekeskusesse.

Sündmuspaigale jõudsidki esmalt Lootuse küla vabatahtlikud. See päästekomando on eriline selle poolest, et kõik mehed saabusid külla alkoholi- või narkosõltlastena ning pöörasid tänu sealsele tööle elus uue lehekülje. Põlenud maja mängis ka nende elus olulist rolli. "Kõik käis aegluubis nagu mingis õudusfilmis. On see tõsi, et see on praegu ja siin? Sõnu ei ole," ütleb Pähn-Roos.

Tuli levis kiirelt tuule abil ühest katuse servast teise. Majapool, kust tuli alguse sai, ei näe pooltki nii räsitud välja kui maja teine ots. Garaažis ei saa õnnetuse ulatusest selgelt pilti, teisel pool maja pole enam katustki. 

Lootuse küla rajaja piiskop Märt Vähi räägib, et tõenäoliselt seda maja taastama ei hakata, vaid ehitatakse uus. Hoopis rohkem on kahju kadunud mälestusasjadest. Ta jääb seisma kohas, kus asus raamaturiiul. Tuha seest paistavad Vähi tütre räsitud pulmapildid ja vanaisa Piibli tiitelleht. "Siin oli üks klaaskauss," juhatab Vähi meid kohta, kus asus köök. "Klaaskausi sees olid õunad. Klaaskausist ei ole midagi järel, aga õunad on kõik ühes tükis. Nad on muidugi kõrbenud. Ahjuõunad," naljatleb ta.

Vähi sõnul on Eesti inimesed väga hoolivad ja heasüdamlikud, helistavad ja tahavad aidata. Annetavad raha ja asju, aga ka lihtsalt helistavad, et kaasa tunda. Ta pole kindel, millest tulekahju alguse sai, kuid teab kindlalt, et maja sees ei juhtunud midagi. Põhja päästekeskuse kommunikatsioonijuhi Jane Gridassovi sõnul sai tuli alguse kütmise käigus korstnast välja lennanud sädemest.

Nii Vähi kui Pähn-Roos kinnitavad, et alla anda ei saa. Nad teavad, miks Lootuse küla ühiskonnale vaja on ning programmi lõpetajate edulood annavad jõudu jätkamiseks. Enne 13. aprilli oli neil ruumi 16 naisele, nüüd ainult kaheksale, samuti on kadunud köök, kus ühiselt süüa tehti ja söödi, ja vaba aja veetmise ruum. Programmi tegevus jätkub kõrvalasuvas majas, kus kolm praegu programmis osalevat naist ka elavad. Sellegipoolest vaatavad nad optimistlikult tulevikku ja lubavad ehitada uue maja.

Annetusi Naistekeskuse peahoone ülesehitamiseks saab teha:
Swedbank, EE242200221017410925, märksõna: Ehitame üles, saaja: MTÜ Lootuse Küla.