Taavi AasFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 19. aprill 2018 19:07
Tallinna linnavolikogu opositsioonierakondade esindajad algatasid linnapea Taavi Aasa umbusalduse.

Eile kohtusid Tallinna linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL), Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonid linnapeaga, kellelt nõuti selgitusi Tallinna korruptsioonijuhtumite kohta. Täna arutasid neli fraktsiooni Aasa vastuseid ja otsustasid, et linnapea ei ole suutnud pakkuda välja veenvaid lahendusi korruptsiooni tõkestamiseks.

Tallinna linnavolikogu IRLi fraktsiooni esimees Riina Solman ütles, et kohtumise põhjal võib väita, et linnapea pole mõistnud probleemide tagamaid, milleks on linnavõimu kaadripoliitika ja vastumeelsus sisulistele muudatustele.

"Rolli nõukogus nähakse endiselt ennekõike kui lisatasu teenimise võimalust, mitte olulise tähtsusega ametikohta, kus tuleb kontrollida juhatuse tegevust," sõnas Solman.

Solman rõhutas, et opositsioon olukorraga rahule ei jää ning ootab põhimõttelist muutust - äriühingute nõukogu liikmete nimetamist sarnaselt nagu toimub riigi tasandil.

Tallinna linnavolikogu EKRE fraktsiooni esimees Urmas Reitelmann arvab, et linnapeal puudub tahe või jõud praeguse olukorra muutmiseks.

"Tallinna linnakodanik on aastaid maksnud nõukogudes olevatele keskerakondlastele rikkalikku tasu selle eest, et nad korraldaksid järelvalvet oma erakonna toiduahelas asuvate inimeste üle ehk mitte millegi eest nagu on ilmekalt tõestanud kümnete kriminaalkorras süüdimõistetud või parajasti kohtu all olevate keskerakondlaste kaasused ning üha uuesti lahvatavad skandaalid," ütles Reitelmann.

SDE fraktsiooni esimees Rainer Vakra märkis, et kui linnajuhid ei taha või ei suuda probleemi lahendada, peab linnavolikogu ise kaaluma vajalike sammude astumist.

"Viimased kohtumised on näidanud, et Tallinna linnas on tekkinud ühtne opositsioon ja me näeme, et positiivne muutus linnas on võimalik. Kui kasvõi üks keskerakondlane saab aru, et asjad on mädad ja soovib muutusi, saab pealinn uue linnapea," avaldas Vakra lootust.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal arvas, et Aas ei näe probleemi Tallinna keskparteilisel, omadega läbipõimumisel ja see on probleem.

"Sama ring inimesi linnavalitsuses, linnavolikogus ja ise ennast kontrollimas ei saa viia heade tagajärgedeni ning see on süsteemne juhtimisprobleem. Meil on kahju, et linnapea seda eitab, kaitstes ka eile soovi samamoodi jätkata. Volikogu mandaat ja kohustus on seista kõigi Tallinna linnakodanike huvide eest. Algatame nelja erakonna poolt umbusalduse, et Tallinnas hakkaks asjad muutuma, seda on väga vaja," ütles Mihcal.

Opositsioonierakonnad plaanivad umbusalduse üle anda 3. mai linnavolikogu istungil.