Maailm

DOKTOR SURM: „Minu leiutis võimaldab siit ilmast elegantselt lahkuda.“ (48)

Aadu Hiietamm, 19. aprill 2018 18:15
SUITSIIDIMASIN: Hollandi insener Alexander Bannink tutvustas Amsterdamis toimunud matusemessil külastajale virtuaalreaalsuse prillide abil enesetapumasinat Sarco. Foto: AFP/Scanpix
Doktor Surmaks kutsutav Austraaliast pärit eutanaasiaaktivist Philip Nitschke esitles Amsterdamis toimunud matusemessil enesetapumasinat Sarco, kus inimese surmab lämmastik, vahendab Kronen Zeitung.  

Liberaalses Hollandis on eutanaasia seaduslik ja seetõttu oli abistatud enesetapp Amsterdamis läinud nädalalõpul korraldatud matusemessil omaette teema. Erilist tähelepanu pälvis doktor Surmaks kutsutav eutanaasiaaktivist Philip Nitschke (70), kes tutvustas messikülastajatele oma uut leiutist – suitsiidimasinat Sarco. Soovijad said Sarcos viibimist virtuaalreaalsuse prillidega ka proovida. 

Sarco disainimisel abistas Philip Nitschket Hollandi insener Alexander Bannink. Voolujoonelise kujuga Sarco sarnaneb väliselt kosmoselaevaga. „See peaks kasutajatele tekitama tunde, et nad reisivad taevasse,“ usuvad Nitschke ja Bannink. 

Sarco on lühend sõnast sarcophagus. Sarco kapsli trükib valmis 3D-printer. Surra sooviv inimene suleb end kapslisse ja laseb sellesse lämmastiku.  

Nitschke arvates võiks kogu protsess välja näha järgmiselt: esmalt tuleb veebilehel teha test, mis kinnitaks, et inimene on vaimselt terve. Kui see on edukalt läbitud, saab surmamineja 24 tundi kehtiva ligipääsukoodi ja võib kapslisse siseneda. 

Protseduuriks kulub viis minutit

Samal teemal

„Siit ilmast lahkuda soovija vajutab seejärel nupule ja kapsel täitub lämmastikuga. Inimene tunneb end veidi uimasena, kuid kaotab siis teadvuse ja sureb,“ selgitas Nitschke. Kogu protsess on valutu ja ei kesta üle viie minuti. Surm saabub ilma kibedate medikamentideta oma kodus, koduaias või lemmikpaigas. Soovi korral maetakse enesetapja samas kapslis.

Kui surmamineja peaks aga viimasel hetkel soovima enesetapust loobuda, siis selleks on kapslis paanikanupp, millele vajutades voolab sinna hapnik ja lämbumissurm jääb ära. 

Philip Nitschke kindel seisukoht on, et õigus oma surmahetke üle otsustada on fundamentaalne inimõigus. „Igaühel on õigus siit ilmast õnnelikult ja väärikalt lahkuda. Sarco võimaldab surra elegantselt ja stiilselt,“ vahendab doktor Surma Šveitsi päevaleht Aargauer Zeitung. Nitschke on samuti veendunud, et iga ratsionaalselt mõtlev elukogemustega täiskasvanu on ära teeninud hea surma.

Praegu on olemas vaid Sarco makett, kuid Philip Nitschke loodab, et aasta lõpuks on valminud ka töötav mudel. Eutanaasiavastased on Sarco juba ristinud mobiilseks gaasikambriks.

Holland oli maailmas esimene riik, kes juba 2001. aastal seadustas eutanaasia ravimatut haigust põdevatele inimestele. 2016. aastal osutasid arstid seal surmaabi ligi 6500 patsiendile.

Viimastel aastatel arutatakse Hollandis võimalusi seadustada eutanaasia ka täiesti tervetele inimestele. Esialgsete formuleeringute järgi saavad need, kes arvavad, et nende elutöö on tehtud, õiguse paluda enesetapul abi. Seejuures ei pea eutanaasia taotlejad olema lootusetult haiged nagu seni.

Euroopa riikidest on eutanaasia seadustanud veel Šveits, Belgia ja Luksemburg. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee