Eesti uudised

Ajalooline hetk: Tartu ülikooli astus esimene robottudeng (1)

Kristjan Roos, 19. aprill 2018 15:17
Pepper koos oma juhendajatega, vasakpoolseim projekti eestvedaja Karl Kruusamäe Tartu ülikoolFoto: Tartu ülikool
Kuigi parema fantaasiaga lugejal võib sellise pealkirja lugemise peale kangastuda hirmutav tulevikuvisioon robotite ülikoolidest, on reaalsus (vähemalt esialgu) proosalisem: humanoidroboti peal saavad tudengid kogemuse, kuidas arendada robotisüsteeme.

Jaapani firmas toodetud humanoidrobot Pepper tegutses enne ülikooli astumist Telia peakontoris, kus ta ülesandeks oli inimestele seltsi pakkumine. Nüüd hakkab robot ülikoolis õppima uusi oskusi, et inimestega veel paremini suhelda nii füüsilises kui ka virtuaalreaalsuses.

Karl, kas Pepper on ideaalne tudeng?

Ega Pepper polegi tudeng klassikalises mõttes: üliõpilaspiletit ta ei saa, ühiselamus ei ööbi ning loengus teadmisi omandamas ei käi. Pigem on nii, et Pepper oskab paari kuu pärast pisut rohkem, kui oskab praegu. Uued trikid omandab ta meie robootikatudengitelt, kes siis tema peal oma projektipõhist praktikat teevad ja sellega ta oskustepagasit suurendavad.

Kuidas tudengid roboti omaks on võtnud?

Üliõpilastele meeldib Pepper väga, sest neil avaneb võimalus töötada moodsa humanoidi tüüpi robotiga. Taolised praktilised kogemused on tehnikaüliõpilaste seas kõrges hinnas.

Mida robot on juba õppinud?

Kuna Pepper alles saabus, siis praegu ta oskab sama palju, kui talle tootja poolt on kaasa antud. Aga paari kuu pärast on meie arvutitehnika ja robootika üliõpilased õpetanud talle oskusi, mille abil paremini inimestega suhelda.

Kas tulevikuühiskond võibki olla selline, et robotid on ülikoolides nii tudengid kui ka õpetajad? Kas sellega kaasneb ohte ja millised need võiksid olla?

Ei usu, et robotitest saavad päriselt üliõpilased. Küll aga on võimalik, et nii mõnegi õppeaine teeb üliõpilastele selgeks robotist õppejõud või kasutab inimõppejõud õppeaine läbiviimisel robotitest assistente. Kui tehnoloogiaga käia ümber vastutustundlikult, siis on võimalik potentsiaalseid ohte vältida ja saavutada tänu neile ühiskonnas stabiilne progress ja heaolu kasv.

---------------------------

Üksindust ei tunne

Tartu ülikooli pressiteenistuse teatel ei pea Pepper ennast üksi tundma, sest talle pakuvad tudengite kõrval seltsi teised ülikooli robotid, näiteks tootmises töötavad manipulaatorid KUKA, Universal Robots ja Franka Emika, inimesi jäljendavad humanoidrobotid Sanbot ja Nao ning hariduslikud robotid, nagu mBotid ja robotondid.

---------------------------

Suured ootused

AS-i Hansab omanduses oleva roboti Pepperi õpinguid Tartu ülikoolis toetab Telia, kellel on humanoidroboti õpingute suhtes suured lootused. Pepperi õpiprotsessist saab esimene rahastatud projektipõhine praktika Tartu ülikoolis.

„Me ootame, et koostöös Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi, Telia ja Hansabiga arendame Pepperi uuele tasemele, mis poleks enam piiratud tema sisse tehases pandud tarkusega, vaid võimaldaks tal teha tunduvalt rohkem. Liiga palju kaarte ma praegu avada ei tahaks, kuna projekti lõpuks peab jääma ka üllatusi. Lihtsalt öeldes soovime, et Pepper suudaks teha seda, mida pole veel mitte ükski teine Pepper maailmas teha suutnud, ning et inimesed saaksid temaga suhelda samuti täiesti uues kontekstis,“ ütles Telia asjade interneti valdkonna juht Toomas Kärner.

Samal teemal

23.04.2018
Valimiskogu valib neljapäeval Tartu ülikoolile uue rektori