RAHULOLEMATU: Nikki Haleyle patroniseeriv toon ei istuFoto: AFP/Scanpix
Maailm
19. aprill 2018 16:22

Ameerika suursaadik ÜROs läks Valge Majaga tülli (12)

Nikki Haley, USA suursaadik ÜROs, teatas pühapäeval peatsetest uutest sanktsioonidest Venemaale. Kui Valge Maja otsustas sanktsioonide kehtestamise määramata ajaks edasi lükata või üldse ära jätta, läks Haley meeleolu üsna hapuks, vahendab CNN. Naine jääb endale kindlaks: tema sai suurepäraselt aru, mis juhiseid talle anti.

Suursaadik Haley lubas nädalavahetusel teleintervjuudes, et uued sanktsioonid Venemaa suhtes kuulutatakse välja esmaspäeval, 16. aprillil. Nii tema vähemalt arvas.

Kuid mida ei juhtunud, oli sanktsioonide väljakuulutamine. Keegi ei tea täpselt, miks, kuid mõned Valge Maja allikad sosistavad meediale, et president Trump lihtsalt ei soovinud seda teha. Väidetavalt olevat Trump olnud ka väga pahane, kui avastas, et vastusena Sergei Skripali mürgitamisele saatsid teised riigid välja palju vähem Vene diplomaate kui tema (USA saatis välja 60 diplomaati).

Kuid Nikki Haleyt ei noominud mitte Trump ise, vaid tema majandusnõunik, endine teleajakirjanik ja saatejuht Larry Kudlow. Teisipäeval Trumpi kuurortis Mar-a-Lagos reporterite ette tulnud Kudlow rääkis Haleyst üsna patroniseerival toonil, solvates sellega kogenud poliitikut ja diplomaati.

„Ta jooksis asjade käigust natuke ette,“ ütles Kudlow ajakirjanikele. „Ta on tublisti tööd teinud, ta on väga efektiivne saadik. Ju ta sattus hetkeks lihtsalt natuke segadusse.“ Ka Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders üritas mõista anda, et ehk sai Haley kohtumisel valitsuse esindajatega lihtsalt asjadest valesti aru.

Kuid Haley andis kohe teada, et selline peadpatsutav toon temale ei istu. „Kogu austuse juures: mina ei satu segadusse,“ ütles ta oma vastuavalduses.

Kusjuures, Haley suhted presidendiga on muidu väga head - ning Trump ei ole praeguses väikeses tülis ise kellegi kohta midagi pahasti öelnud. Kuid Haley jääb endale kindlaks: tema teadis täpselt, milliste juhistega tema valitsuse kohtumiselt ära tuli. Kui keegi vahepeal sanktsioonide osas meelt muutis ja talle selle ütlemata jättis, ei kavatse tema selles mingit süüd võtta.