Jaan Poska monument.Foto: Robin Roots
Marvel Riik 19. aprill 2018 15:06
Tähelepanelikud linnakodanikud on Kadrioru pargis märganud, et Jaan Poska pronkskujule on tekkinud murettekitavad plekid. Äärmuslike arvamuste järgi lasevad koerainimesed oma lemmikutel Poska jalal põit kergendada, mistõttu ähvardab Poskat jala kaotus.

Jaan Poska monument. Foto: Robin Roots

Tallinna kesklinna vanem Vladimir Svet rahustab kõiki kuulsa riigimehe ja endise linnapea fänne – muutused Poska kuju välispinnal ei viita koerte urineerimisele. „Nimelt viitavad muutused sellele, et viga on tehtud kuju osade kokkujootmisel kasutatud tehnoloogias, mistõttu reageerib liitekoht ilmastikule,” selgitas Svet.

Bruno Kadak, kes skulptor Elo-Katre Liivi valmistatud Poska monumendi pronksi valas, nimetab värvimuutuse põhjuseks kõikvõimalike keskkonna mõjusid, mis ulatuvad ilmastikuteguritest pissihädas koerteni. „Kuna konkreetne skulptuur on veel väga värske, selle pronksi tooni hoitakse küllalt heledana ning sellele moodustunud oksiidikiht on õhuke, siis see on ka keskkonna suhtes aktiivsem,“ selgitas Kadak värvimuutuse võimalikku põhjust. „Kui lasta teosel seista, mille jooksul tekiks kas pruun või rohekas-pruun kiht, siis rohkem plekke ei tuleks ja need ei hakka visuaalselt häirima.“

Kada tuletab ühtlasi meelde, et pideva pruunikas-kuldse tooni hoidmiseks vajab skulptuur regulaarset hooldust. „Viimati sai jalgu õrnalt vahatatud sügisel,“ meenutas Kadak.

Kesklinna vanema sõnul otsustab edasised sammud kommunaalamet, kes töö tellis. „Kaalutakse ka töö tegijalt garantiikohustuse täitmise nõudmist ehk ilmnenud defektide kõrvaldamist,“ ütles Svet.

Pronksskulptuur, mis kujutab Jaan Poskat Kadrioru pargis jalutamas, püstitatakse parki 2016. aastal Poska 150. aastapäevaks.

Jaan Poska monument. Foto: Robin Roots

Kommentaarid  (14)

kim 25. aprill 2018 14:45
Artiklist paistab, et Vladimir Svet on nüüd keemik ja keevitaja ühes isikus! Need jäljed on koerte pritsitud, iga lapski saab sellest aru, ilusad sirtsud kõik enamvähem jala tõstmise kõrgusel
Tim 22. aprill 2018 00:56
Kehvasti keevitatud, vale metalliga, mis oksüdeerub teisiti kui pronks. Tuleb pronksivalajal lasta ümber teha. Skulptorist see ei sõltu. Pronksifirma peab endale otsa vaatama
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS