Eesti uudised

Pirita tee äärest leiti rida müstilisi torusid, mis võivad põhjustada lahe haisemist (40)

Ohtuleht.ee, 18. aprill 2018, 22:34
Pirita teeFoto: Robin Roots
Keskkonnaministeerimil puudub täpne ülevaade, kui palju on Tallinnas Pirita tee ääres sadevett juhtivaid torusid ja kellele need kuuluvad. Kui merre jõudev vihmavesi on väga toitaineterikas, mõjub see soodsalt vetikate kasvule, mille lagunemine paneb tuntud puhkepaiga suvel haisema.

Teadlased leidsid Tallinna lahe haisemise põhjuseid uurides terve rea merre suubuvaid torusid, mida paberil ei eksisteeri, vahendas "Aktuaalne kaamera". Seega on teadmata, kust need torud alguse saavad ja kui puhas vesi nendest voolab.

Kolmapäeva hommikul jalutasid keskkonna eest vastutavad ametnikud Pikksilma tänavast kuni Pirita spaani ja vedasid paberil näpuga järge, et kokku viia, millistel torudel on keskkonnaluba ja millistel mitte.

Tulemused olid jahmatavad. Kuuekilomeetrisel lõigul on mere ääres 15 toru, millest 12 töötab, aga vaid kuus neist on keskkonnaregistris arvel.

"Need torud tulevad linna territoorumilt. Nad toovad endaga kaasa kas sademevett või heitvett. Seda täpselt silma järgi määrata ei saa, aga igal torul ja veel, mis siia merre kantakse, peab olema otseselt omanik ja vastutaja," ütles keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna juhataja Rene Reisner.

Reisneri kinnitusel on Pirita tee äärne rannaala väga tundlik ja saasteainete juurdevool soodustab vetikate kasvu. Seega asub ministeerium torude omanikke välja selgitama.

Väljavoolavast veest võetakse ka proove ja kui need nõuetele ei vasta, siis peab omanik asuma vett enne merre juhtimist puhastama.

Teine teema on sadeveega randa kanduv prügi.

"Need torud, mis kannavad endaga kaasa silmnähtavat prügi, suuri pakendijäätmeid, nende osas peaks mõtlema, kuidas need ikkagi kinni püüda. Kui nad torudega siia merre jõuavad, siis naljalt nad siit kuhugi ära ei kao," nentis Reisner.

Suvel vaatab see prügi vastu Pirita rannas ujudes. Pirita tee äärne rannaala lausa karjub koristustalgute järele, kuid Tallinna linna kodulehe talgute nimekirjas seda piirkonda kirjas pole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee