Raúl Castro (vasakul) venna Fideliga (keskel) Foto: AFP PHOTO / CUBADEBATE
Toimetas Greete Kõrvits 18. aprill 2018 17:39
18. aprillil koguneb Kuuba rahvusassamblee kahepäevasele kohtumisele, et arutada riigi tulevikku. Kohtumine märgib tõenäoliselt Castrote suguvõsa võimutsemise lõppu, sest praegune president Raúl Castro kavatseb ameti maha panna, kirjutab BBC.

Uueks presidendiks saab arvatavasti praegune Kuuba esimene asepresident Miguel Díaz-Canel. Castrod on Kuubas võimu hoidnud 1959. aastast. 2008. aastal võttis Raúl Castro valitsemisjärje üle oma vennalt Fidelilt, kelle tervis oli väga kehv ning kes suri 8 aastat hiljem.

Rahvusassamblee, Kuuba seadusandlik kogu, tuleb kokku, et määrata ametisse 605 liiget, kes valiti eelmisel kuul. Sealhulgas valitakse ka Kuuba riiginõukogu 31 liiget ning nõukogu president - ehk riigipea. Riiginõukogu on see, kelle käes on Kuubal tegelikult võim, rahvusassamblee koguneb vaid kahel korral aastas, nõukogu tegutseb aga aastaringselt. Tõenäoliselt on seega homme õhtuks teada, kes on Kuuba uus president.

Kas see tähendab Castrote võimuaja täielikku lõppu? Raske öelda, sest Kommunistliku partei juhiks jääb Raúl Castro edasi. On ka raske uskuda, et uus president Castro mõjuvõimust päris vaba on. Kui sümboolne või reaalne on võimuvahetus tegelikult, seda näitab aeg.