Maailm

Plahvatanud mootoriga lennuki naispiloot tegi hädamaandumise külma närviga (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. aprill 2018 17:08
Külma närviga piloot Tammie Jo Shults (vasakul)Foto: @KCStar / Twitter
Ehkki teisipäeval hädamaandumise teinud Southwest Airlinesi lennuki pardal hukkus üks reisija, suutis piloot Tammie Jo Shults ära hoida hullema katastroofi. Kangelaslik naispiloot oli üks esimesi naissoost hävituslendureid USA sõjaväes, vahendab Kansas City Star.

Teisipäeval plahvatas New Yorgist Dallasesse lennanud Southwest Airlinesi reisilennuki Boeing 737 vasak mootor. Plahvatus tekitas pardal täieliku paanika - salongis viibis 144 reisijat, lisaks veel viis meeskonnaliiget.

Lennukis reisinud kahe lapse ema Jennifer Riordan hukkus. Õhuvool oleks naise keha purunenud aknast peaaegu välja kiskunud. „Ma rääkisin selle kutiga, kes ta tagasi sisse tõmbas ja ta ütles, et ta oli vöökohani aknast väljas ja ta pea, ta lõi pea vastu akent ära kui ta aknast välja lendas ja suri otsekohe,“ kirjeldab Padilla. (Ametlikel andmetel suri Riordan saadud vigastustesse siiski hiljem haiglas - toim.) Üks medõena töötav reisija üritas Riordani elustada. Pangatöötaja Jennifer Riordan oli ärireisil.

Jennifer Riordan Foto: AP/Scanpix

Padilla kiidab lennuki meeskonda: „Stjuuardid käsutasid meid otsekohe hapnikumaske ette panema, rahulikuks jääma ja oma kohal istuma. Oli täiesti selge, et nad olid väga närvis, aga nad andsid parima, et meid maha rahustada.“

Omaette kiitust vääris ka piloot, 20 aasta pikkuse kogemusega endine sõjaväelendur Tammie Jo Shults, kes 10 kilomeetri kõrguselt suutis lennuki siiski korralikult Philadelphia lennujaama maandumisrajale juhtida. USA mereväes aega teeninud naine oli üks esimesi naissoost hävituslendureid riigi sõjaväes. Tema karjääri algus polnud kerge, sest naisterahvast ei tahetud mereväkke lennukit juhtima üldse lubadagi. Shultsi kauaaegne sõbranna Kim Young ütleb, et teda ei üllatanud naise rahu ja oskus kriitilises olukorras kaine mõistusega tegutseda sugugi. „Vaat sellised inimesed peavadki lennukeid juhtima,“ sõnab ta. „Selline Tammie on ja ta on oma töös osav.“

Alfred Tumlinson, lennukis olnud reisija, kinnitab: „Sellel naisel on terasest närvid.“ Ka Philadelphia lennujaama juhtimiskeskuse töötajad kinnitavad, et kogu suhtluse vältel oli piloodi hääl rahulik ja kindel. Reisija Eric Zilbert kirjeldab: „Pärast seda plahvatust oli lennuk kindel kui kalju. Seda ma ei kartnud, et asi poleks [piloodil] kontrolli all olnud.“ Pärast edukat maandumist tuli naine lennuki salongi, et reisijad üle vaadata ja nendega suhelda.

Uurijad plahvatanud mootorit läbi vaatamas Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

17.04.2018
Reisilennukil plahvatas õhus mootor, üks reisija hukkus