Eesti uudised

Tartu ja Pärnu bussijuhid tahavad tuhande-eurost kuupalka

Tagasihoidlik nõudmine: Sebe bussijuhid tahavad kõrgemat palka (33)

Asso Ladva, 18. aprill 2018 14:46
IKKA NALJA JA NAERUGA: Ehkki nõudmised on tõsised, on pikett lustakas ettevõtmine.Foto: Aldo Luud
„See on vähempakkumiste tagajärg, riigihankel tambitakse üksteist ja hinda maha ning pärast ei ole keegi õnnelik,“ ütleb ametiühingutegelane Aare Kübarsepp jagades piketil osalejatele helkurveste.

Nõlvaku tänaval asuvasse Annelinna lõpp-peatusesse koguneb kümmekond bussijuhti. Need, kel vaba päev või kel parasjagu paus. Nalja ja naeruga poseeritakse fotograafidele, kes on pea ainsaks publikuks. Vaid üks pruun Hyundai peatub ja seda juhtinud naine teeb autost väljumata piketist pildi.

Samal teemal

„Näe, kapo pildistab,“ naljatavad sohvrid. „Lähme plakatitega ikka busside juurde, muidu Hugo saab pahaseks.“ Jutt käib Sebe ühest juhist ja suuromanikust Hugo Osulast.

Märtsis lõppes Sebe ja firma linnaliinibussijuhtide vahel sõlmitud kollektiivleping. Uue sõlmimisega ollakse jõudnud päris kaugele, ainsaks kokkuleppimata asjaks on jäänud palgatõus. Nüüd korraldaski ametiühing kolmapäeval Tartus ja Pärnus piketid, et juhtida tähelepanu bussijuhtide palganõudmisele. Selleks on 1000 eurot kuus normtööaja eest, lisaks seaduses ette nähtud lisatasud.

„Kõige raskem koht on Pärnu,“ räägib transporditöötajate ametiühingu bussijuhtide sektsiooni koordinaator Kübarsepp. „See ei ole õige, et Pärnu linnaliine sõidavad mehed sektori miinimumpalgaga. Aga Sebe leping Pärnu linnaga kestab 2026. aasta lõpuni. Tartu linnaga on Sebel lepingut jäänud ainult tuleva aasta suveni.“

Kübarsepa sõnul üritab firma leida igasuguseid seaduslikke ja poolseaduslikke nippe, kuidas vananeva – Tartu bussijuhtide keskmine vanus on üle 55 aasta – ja kahaneva bussijuhtide hulgaga linnaliinid ära teenindada.

„Näiteks vahetuse alustamine ja lõpetamine on küll osaliselt tasustatud, aga seda ei arvestata tööaja sisse,“ toob Kübarsepp näite. „Tegelikult peaks tööaeg algama siis, kui bussijuht hakkab bussi liinile minekuks ette valmistama.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee