Eesti uudised

Jaanus Karilaid: valitsus vajab Aabi mantlipärijat järelejäänud 11 kuuks (14)

Kristjan Väli, 18. aprill 2018, 13:16
Jaanus KarilaidFoto: Teet Malsroos
Riigikogu liige ja Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid usub, et Eesti vajab uut riigihalduse ministrit, hoolimata sellest, et juba 11 kuu pärast on riigikogu valimised ja riigieelarvestrateegia läbirääkimised on lõppenud.

Teisipäeva hommikul teatab 58aastane riigihalduse minister Jaak Aab, et astub tagasi, sest istus 11. märtsi ennelõunal jääknähtudega autorooli ja ületas lubatud sõidukiirust. Ta ei teatanud väärteost kohe, sest ei tahtnud riigieelarvestrateegia läbirääkimisi löögi alla seada. 

Riigieelarvestrateegia läbirääkimised lõppesid eelmisel reedel.

Samal teemal

Karilaid ei hakka spekuleerima, kellest võiks saada uus riigihalduse minister. „See inimene, keda Jüri Ratas usaldab. Kes on pädev ja võimekas 11 kuud ehk järgmise parlamendi valimiseni tegema head tööd,“ leiab Karilaid, kelle sõnul on pall hetkel Ratase käes. „Pink on pikk ja Jüril peaks valikut olema,“ lisab ta.

Kui järgmiste valimisteni on vaid 11 kuud, kas siis üldse vaja ministri kohta veel täitma hakata? Aab on öelnud, et tema tagasiastumine viibis vaid seetõttu, et ta ei tahtnud riigieelarvestrateegia läbirääkimisi löögi alla seada. Tänaseks on see töö tehtud.

„Kindlasti on vaja. Iga ministri portfelli sisustab ikka inimene ja isiksus. Omal ajal, kui Lennart Meri andis presidendiametile suure sisu ja kui ta ära läks, siis räägiti, et presidendi ametikohta pole vaja. See sõltub isiksusest, kes sellel kohal on. Samuti sellest, kas tal on olemas poliitiline agenda (tegevuskava- toim), mille eest ta võitleb,“ leiab Karilaid.

Mehe sõnul on riigihalduse ministril veel väga palju teha ja mille eest võidelda. „Näiteks regionaalpoliitika, samuti vajab selget nägemust, kuidas ääremaastumist vähendada ja rohkem elujõudu tuua väiksematesse maakondadesse. Need on väga olulised teemad ja kindlasti oleks kuritegelik teha sellist populismi, et kaotame selle ministrikoha ära. Täna peaks mõtlema, kuidas ministriportfellile rohkem kaalu anda. Selleks, et regionaalpoliitika ei oleks tühi sõnakõlks. 

Jaak Aab seisis suurejoonelise plaan eest, mis nägi ette riigiasutuste kontorite Tallinnast välja viimist. Kas lahkuva ministriga vajub ka see plaan unustusehõlma?  

„Kohe kindlasti mitte! Kui Jüri Ratas teatepulga üle annab, siis ta annab üle ka poliitilise platvormi, mille eest tuleb edasi seista,“ leiab Karilaid.

Riigikogu liige Toomas Vitsut samuti kinnitab: keegi peab jätkama riigihalduse ministrina, sest palju tööd on veel vaja ära teha. „Uusi algatusi järelejäänud aja jooksul ta teha ei jõua, ent tänaseks töös olevad asjad on vaja lõpuni viia, mistõttu oleks vaja uus inimene ministriks panna,“ leiab ta.

Keskerakonna volikogu esimees Kersti Sarapuu usub, et Jüri Ratas arutab enne erakonnaliikmetega läbi, kui kellegi riigihalduse ministriks esitab.

Sarapuu hinnangul on just regionaalareng olnud viimastel aastatel silmnähtavalt tagaplaanil, ent tegemist on olulise valdkonnaga just inimeste jaoks, kes elavad väljaspoolt Eesti linnasid.

„Maavalitsuste kaotamine, lisarahastus omavalitsustele, mis tugevdas tunduvalt linnade-valdade võimekust, riigimajade loomine ning Ida-Virumaa ja Kagu-Eesti programm on vaid mõned näited, millega praegune valitsus ja otseselt riigihalduse minister on aktiivselt tegelenud,“ toob ta välja.

Samuti usub Sarapuu, et avaliku sektori töökohtade Tallinnast väljaviimine on vajalik meede, et õhukeseks jäänud maapiirkonnad üles turgutada ja kindlasti ei tohiks projekti Aabi ametist lahkumine mõjutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee