Eesti uudised

Eesti firma ei suuda võistelda Ida-Euroopa ja Aasia odava tööjõuga

Särgitootja Sangar koondab kolmandiku töötajaist (12)

Asso Ladva, 17. aprill 2018 22:36
KAS KOLIDA AASIASSE? Eestis jääb rõivatööstust järjest vähemaks.Foto: Aldo Luud
„Miks halvad uudised? Triiksärkide tootmine jätkub Tartus ka pärast 1. augustit,“ ütleb aktsiaseltsi Sangar juhatuse esimees Vahur Kraft esimese asjana, kui küsida temalt teate kohta, et särgitootja koondab suvel 65 inimest.

Maailma üks juhtivaid särgimüüjaid – Rootsi päritolu Eton – andis teada, et nad ei telli enam pärast 1. augustit Sangarilt särke. Etoni tellimustöö moodustas umbes kuuendiku, kõik allhanked kokku tervelt kolmandiku Sangari müügist. Krafti sõnul on tegemist Etoni tootmiskohtade koondamisega mõnesse olemasolevasse tootmiskohta – ilmselt Ida-Euroopasse.

Samal teemal

„Kohtusime töötajatega esmaspäeval ja teavitasime neid olukorrast,“ ütleb Kraft. „Õhkkond oli konstruktiivne ja lahendusi otsiv.“ Ta lisab, et Sangari töötajad on kogenud ja head ning ettevõte tahab aidata koondatavatel leida võimalikult ruttu uus töö. „Pakume koostöös töötukassaga töötajatele, keda koondamine puudutab, igakülgset teavitust ja täiendavaid hüvitisi. Samuti korraldame Sangaris töötukassa nõustamispäeva ja võimaldame osaleda ümberõppeprogrammides. Suhtleme Eesti Rõivatööstuste Liiduga ning Tartu ja Tartumaa õmblusettevõtetega.“

Ehkki uudis koondamise kohta avalikustati alles esmaspäeval, olid juba teisipäeva hommikuks kaks Tartu ettevõtet töötajate palkamise vastu huvi tundnud.

Odav tööjõud võtab üle

Kraft ei anna otsest vastust küsimusele, kui kaua püsib Sangari tootmine veel Eestis, sest Aasia ja Ida-Euroopa odav tööjõud haarab endale järjest suurema osa maailma rõivatootmisest. Ta möönab, et Eesti rõivatööstuse ettevõtted ei suuda konkureerida Aasia ja Ida-Euroopa riikide suurtootjatega.

„Seetõttu suurendame edaspidi kõrgema lisandväärtusega toodete ja tegevuste osatähtsust,“ ütleb Kraft. „Oleme panustanud kontserni kaubamärkide ja müügivõrgu arendamisse ning omandasime 2015. aastal Rootsi kaubamärgi Oscar of Sweden, millega oleme kanda kinnitanud Skandinaavia turul.“

Toimetades allhankijana, on Sangar samas viinud tootmist Poolasse ja Ukrainasse. „Kuna tegutseme globaalses konkurentsis, siis on oluline omada ja säilitada tootmise võimekus ja paindlikkus eri tootmiskohtades,“ põhjendab Kraft, kuid lisab, et lähemas tulevikus pole plaanis Tartus särkide õmblemist lõpetada ning Sangari ja Oscar of Swedeni särgid sünnivad ülikoolilinnas ka pärast 1. augustit.

Sangar õmbles Etonile särke alates 1992. aastast. Kraft loodab, et Etoni otsus ei mõjuta teisi suurtellijaid nendega lepingut lõpetama. Ta ütleb, et uute lepingute ja klientide otsimine on Sangari müügi- ja turundusosakonna igapäevane töö, kuid sarnase mahuga klienti pole veel leitud.

Sangar annab Tartu tootmisüksuses ja üle-eestilises müügivõrgus tööd ligi 200 inimesele. Ettevõte on spetsialiseerinud triiksärkide tegemisele ja müügile. Mullu teenis Sangar 260 000 eurot kasumit ja käive oli 6,4 miljonit eurot.

PANEB MÕTLEMA: Sangari juhatuse esimees Vahur Kraft peab pärast suurkliendi kaotust käitise töö ümber korraldama. Foto: Arno Saar

Sangari ametiühing ei ütle midagi

„Meil on konfidentsiaalsusleping ja seega ei saa ma selle kohta midagi rääkida,“ ütleb Sangari ametiühingu esindaja, kui kuuleb, et reporter soovib kõnelda eelseisvast koondamisest.

„See on küll väga kummaline, et ametiühing ei ütle midagi,“ sõnab ametiühingute keskliidu kommunikatsiooni- ja arendusjuht Jaan-Hendrik Toomel. 

„Töötajate esindajatele on antud teada esialgne koondamisele minevate ametikohtade loetelu ja kuni lõpliku nimekirja selgumiseni käivad arutelud,“ kostab Sangari juhatuse esimees Vahur Kraft küsimuse peale, miks nad tegid ametiühinguga konfidentsiaalsuslepingu.

Samal teemal

17.04.2018
65 töötajat koondav Sangar sai EAS-ilt 150 000 eurot arengutoetust
16.03.2018
Sangar teatas 65 inimese koondamisest