Foto: Kuvatõmmis / Pealtnägija / ERR
Ohtuleht.ee 17. aprill 2018 22:11
Eesti-ameerika abielupaar Sarah ja Kristiina Raud on taotlenud kaks aastat Eesti riigilt õigust, et riik tunnustaks neid abikaasadena ja võimaldaks ameeriklannal ametlikult Eestis elada.

Sarah ja Kristiina sõlmisid 2015. aastal USAs seadusliku abielu ja otsustasid elama asuda Eestisse. Esmaspäeval andis riigikohus teada oma otsusest mitte võtta menetlusse Sarah' kaebust. See tähendab, et sellega jõustunud ringkonnakohtu otsuse järgi ei tunnusta Eesti riik Sarah' ja Kristiina abielu Eesti elamisloa väljastamise alusena, teatab inimõiguste keskus oma veebilehel.

Vahetult pärast riigikohtu otsust teatas PPA, et tühistab Ameerika kodaniku Sarah' elamisloa. See tähendab, et inimesel on vaid loetud tunnid Eestist ja kogu Schengeni ruumist lahkumiseks. Mitme tunni jooksul oligi reaalselt võimalus, et Sarah'l tuleb koheselt Eestist lahkuda, jätta maha oma abikaasa ja töö ning kulutada suuri summasid koheseks naasmiseks USAsse.

Praeguseni ühes vanalinna kohvikus kokana töötanud Sarah pidi esmaspäeval oma tööpäeva katkestama, et minna Politsei- ja Piirivalveametisse, kus tund enne teenindusbüroo tööpäeva lõppu selgus, et Sarah saab siiski Eestisse jääda Eesti ja Ameerika Ühendriikide viisavabaduse alusel. Paraku ei anna see aga õigust töötada ja seega peab Sarah' oma töökohast loobuma, mis tabab valusalt perekonna eelarvet.

Sarah' ja Kristiina järgmiseks sammuks on kooselulepingu sõlmimine. Riigikohus otsustas eelmisel nädalal, et kooseluseadus kehtib ka ilma rakendusaktideta ning Sarah saab elamisluba taotleda kooselulepingu alusel.