Shinzo Abe koos abikaasa Akie'ga.Foto: AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 17. aprill 2018 08:46
Jaapani peaminister Shinzo Abe, kelle populaarsus on kahe korruptsioonisüüdistuste kahanenud umbes 26%-le, astub suure tõenäosusega juunis tagasi. 

Üks Jaapani kõigi aegade populaarsemaid sõjajärgseid liidreid, 2001-2006 peaministrina tegutsenud Junichiro Koizumi ütles ajakirjale Aera intervjuus, et Abe on ohtlikus olukorras. "Kas ta mitte ei pane astu praeguse parlamendisessiooni lõppemise ajal (20. juuni - toim.) tagasi?" spekuleeris jõulise reformijana tuntud Koizumi.

Koizumi seletas, et ametisse jäämise korral võib Abe kahjustada oma liberaaldemokraatliku partei šansse suvistel parlamendivalimistel. 

Abe renomeed on tõsiselt kahjustanud süüdistused onupojapoliitikas, kirjutab Briti leht The Guardian. Väidetavalt on tema käsi mängus riigimaa madala hinnaga müügis Osakas tegutsevale marurahvuslikule lasteaiale, mis on seotud peaministri abikaasa Akie Abega.

Jaapani rahandusminister tunnistas hiljuti, et 85% hinnaalandust võimaldanud dokumentidest olid eemaldatud viited Abele ja tema naisele. 

Abe ise on süüdistusi kategooriliselt eitanud ning lubanud tagasi astuda, kui tõestatakse, et tema või ta abikaasa on maa müüki sekkunud.

Teise süüdistuse kohaselt kasutas peaminister oma mõjuvõimu, aitamaks oma sõbral veterinaariakooli avada. Selleski juhtumis on lagedale ilmunud ametlik dokument, kus kooli nimetatakse peaministriga seotud küsimuseks.