Juhtkiri

Juhtkiri | Kas valijaile meeldimiseks piisab maksurahust? (23)

Ohtuleht.ee, 16. aprill 2018, 19:29
Hea on tõdeda, et värske Reformierakonna juht Kaja Kallas ei ole ainus, kes Euroopa Liidu toetuste lõppemise pärast mõne aasta ette muretseb. Säästupuhvri kogumise vajaduses jõudis läinud reedel kokkuleppele isegi seni end igal võimalusel heldest küljest näidanud valitsuskoalitsioon. Iseasi, kas riigieelarve strateegia arutelu ajal said suuremaks kaalukeeleks tumedad, kuid kauged tulevikuprognoosid või Euroopa eelarvereeglites sätestatu ning kohalike majandusekspertide juba pikalt kestnud hurjutamine, et sama hooga edasi kulutades riskib valitsus majanduse ülekuumenemisega.

Igal juhul võib tulemusega rahule jääda, sest millal veel säästa, kui mitte headel aegadel? Paraku tähendab kiirelt kasvava majanduse tõttu pealesunnitud kokkuhoiurežiim sedagi, et valitsus peab ära jätma või edasi lükkama mõne juba väljakäidud lubaduse. Riigieelarve strateegia dokument pole veel avalik, ent kindel võib olla, et Tallinna linnahalli konverentsikeskuse rajamist ei rahastata enne 2020. aastat. Räägitakse ka riiklike üürimajade ehituse edasilükkumisest.

Kuid valimised pole enam kaugel ja pole võimatu, et uus koalitsioon sellistele plaanidele eos kriipsu peale tõmbab. Küll tuleb valitsust tunnustada selle eest, et kulude kärpimist ei alustatud näiteks päästjatele, politseinikele, õpetajatele ja kultuuritöötajatele lubatud palgatõusust. Pensionäre tagasi tööle värbav PPA ja niigi pikalt vaeslapse seisus olnud päästeamet vaevalt oleksidki sellist hoopi välja kannatanud. Kuid palgatõusu saajad pole kuigi kaalukad valijaterühmad.

Kõigile ülejäänutele jääb üle pakkuda maksurahu – nimelt otsustas koalitsioon, et tuleval aastal jääb ära alkoholiaktsiisi tõus ning pakendi- ja magusamaks, mida vedanud minister on valitsusest lahkumas. Sisulise töövõiduna saab maksutõusude tühistamist serveerida vaid IRL, ent midagi pole teha – mis on mõistlik ja kasulik valimisvõitluseks valmistuvatele erakondadele, ei pruugi seda olla riigile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee