Loomad

AUTOJUHID, TÄHELEPANU! Algas suur kevadine konnade ränne ja konnatalgud (5)

Toimetas Triinu Laan, 16. aprill 2018, 15:47
Foto: Martin Liira
Soojemad ilmad on äratanud kahepaiksed, kes on asunud massiliselt oma sigimispaikadesse rändama. Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub sellega seoses konnasid ohutult üle tee abistama teelõikudel, kus kahepaiksete rändeteed ristuvad sõiduteedega. Eriti tähelepanelik tasub autojuhtidel olla hilisõhtustel tundidel, kui ränne on massiline ning vabatahtlikud kahepaikseid abistamas. 

Teelõike, kus liikluse tõttu hukkub sadu ja tuhandeid konni, on palju just linnade lähedal. Suurem liikluskoormus on pannud löögi alla kahepaiksete populatsioonid just tihedama inimasustusega paikades. „Kuna oleme vabatahtlike abiga konni abistamas juba seitsmendat aastat, on väga selgelt välja tulnud, et linnades ja nende lähedal on kahepaiksete asurkonnad suuremas kadumisohus ja seetõttu vajavad meie abi olulistel hetkedel, nagu seda on sigimispaikadesse ränne, “ ütles „Konnad teel(t)” aktsiooni eestvedaja Kristiina Kübarsepp. 

Kõik, kes soovivad talgutel kaasa lüüa, võivad liituda veebilehel konnad.elfond.ee konnatalguliste listiga või „Konnad teel“ Facebooki lehega, kus suurematest talgutest jooksvalt teada antakse. 

Konni üle tee aidates on väga oluline järgida liiklusohutuse põhimõtteid. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse talgukohtades kasutada ajutist konnatõket – see takistab konnade pääsemist teele ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ja ohutuses veendununa nad üle tee toimetada. Enne konni abistama minnes tuleks kindlasti tutvuda konnatalgute infoga kodulehel konnad.elfond.ee.

Konnaränne toimub tavapäraselt aprillis ning selle eelduseks on soojad ja niisked ööd. Rände tippaeg on hilisõhtuti kell 21-23 ning ränne kestab kokku mõned päevad. Olenevalt ilmast võib konnaränne toimuda ka lainetena – külmematel öödel vähem, soojematel ja vihmastel õhtutel massiliselt. ELF korraldab konnatalguid alates 2012. aastast. Vabatahtlike abiga on hukkumisest päästetud aastate jooksul ca 82 000 kahepaikset.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee