Vittorio Taviani (paremal) koos vennaga Berliini festivali peaauhinda vastu võtmas. (Reuters/Scanpix)

Pühapäeval suri Roomas pärast pikka haigust režissöör Vittorio Taviani (88), kes lõi koos oma noorema venna Paologa rea Itaalia kino meistriteoseid.

Itaalia president Sergio Mattarella nimetas The Guardiani teatel vanameistri surma suureks kaotuseks Itaalia kinole ja kultuurile, "kes jäävad ilma vaieldamatust ja armastatud peategelasest".

1977. aastal Sardiinia karjusest rääkiva "Padre Padronega" Cannes'i peaauhinna võitnud vennad Tavianid olid mõlemad juba üle 80, kui nad pälvisid 2012. aastal Berliini festivali peaauhinna Kuldkaru oma dokudraamaga "Caesar peab surema". Film näitas kinnise vangla asukaid Shakespeare'i tragöödiat lavastamas. "Isegi vang, kelle õlul lasub hirmus karistus, on inimene ja jääb selleks," toonitas Taviani enda ja oma venna sõnumit.

50 aastat kestnud karjääri jooksul pälvisid Vittorio ja temast kaks aastat noorem Paolo kümneid auhindu. Stseene lavastasid nad kordamööda. Vendade viimaseks filmiks jäi mullune "Isiklik küsimus", mis läks küll kirja ühise lavastajatööna, kuid mille tegelik režissöör oli Vittorio halva tervise tõttu Paolo. 

Lisaks vennale jääb Vittorio Tavianit leiama poeg Giuliano, kes andis isa ja lelle filmi "Caesar peab surema" panuse heliloojana.

Paolo abikaasa Lina Nerli Taviani tegutses mitmetes Tavianide filmides kostüümikunstnikuna.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis